طلق کریستال چیست؟

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

ورق کریستال چیست؟ ورق کریستال نوعی ورقه شفاف است که معمولاً برای کاربردهای داخلی استفاده می‌شود البته طلق کریستال یک نام تجاری برای ورقه های پلی استایرن است که با این نام شناخته شده می باشد و معمولاً ورقه هایی هستند که بسیار شفاف بوده و در کاربردهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرند از جمله دلایلی که باعث شده تا طلق کریستال بسیار پرطرفدار باشد می‌توان به سختی بالای آنها، قیمت ارزان شان و مقاومت شیمیایی آنها اشاره کرد.

این ورقه ها در جاهای متنوعی کاربرد دارند که از جمله این مکان ها می توان به پوشش های شیشه ای داخلی، چراغ های سقفی، کابین حمام، صفحات روشن و غیره اشاره کرد شاید بتوان گفت یکی از دلایلی که باعث شده تا این ورقه ها در مکان های مرطوب بسیار مورد استفاده قرار گیرند تمایل آنها به جذب کم آب است که این نکته بسیار قابل توجهی است. یکی از صنایعی که در تولید طلق های کریستال بسیار معروف است صنایع ورق بومان است و کار آن تولید طلق های کریستال در طرح ها و رنگ های مختلف می باشد و همچنین ورق های GPPS را هم در شکل‌های متنوعی مثل یخی و شفاف، مشجر تولید می کنند. دلیل محبوبیت ورق های کریستال این است که مثل ورق های پلکسی شفاف است و در بازار طرفداران خاص خود را دارد.

نحوه ساخت طلق کریستال به چه صورت است؟

ورق کریستال در انواع مختلفی تولید و ارائه می‌شود که از جمله آنها می‌توان به قالب‌گیری تزریقی قالب گیری ضربه، اکستروژن، ترموفرمینگ و غیره را نام برد.
نکته جالب دیگری که در مورد ورق کریستال وجود دارد رابطه میان تولید ورق های کریستال و تولید اکستروژن است که با هم در رابطه ای مستقیم هستند‌. شروع فرایند تولید کریستال را اگر بخواهیم برای تان توضیح دهیم به شرح زیر است:
ابتدا رزین خام یا گلوله های کریستال را به یک الکترودر می‌دهند سپس در دمای مشخص این مواد ذوب می شوند و بعد از آن مواد ذوب شده ای که حاصل شده است را به وسیله یک قالب ساخته و پرداخت می کنند. بعدها به شکل‌های مختلف و متنوع طراحی می‌شود و هر کدام از آن ها در رنگ‌های متنوعی با ضخامت های گوناگون ایجاد می‌شوند. برای دستیابی به محصول نهایی که قرار است به بازار عرضه شود می‌توان آن را بعد از فرایند اکستروژن پردازش کرد.

استفاده از ورق کریستال چه مزایایی می‌تواند داشته باشد؟

یکی از مزیت‌های اساسی ورق کریستال نسبت به ورق های مشابه دیگری که در بازار موجود هستند. قیمت ارزان آنها و درصد پایین بلوری بودن آنها می باشد. از ویژگی‌های ورق های کریستال که در صنایع ساختمانی به کار می‌روند خاصیت ترد بودن و شکننده بودن آنها است. در زمینه کاربرد این ورق ها در صنعت ساختمانی می‌توان به قطعات دکوراتیو باکس، سقف کاذب و شلف های تزیینی اشاره کرد ورق کریستال در مقابل اشعه پرقدرت uv مقاومت بسیار کمی دارند و این عامل سبب شده است تا در طراحی های داخلی بیشتر از طراحی های خارجی و فضای باز و در معرض اشعه خورشید کاربرد داشته باشند.برای اخذ قیمت و سفارش انواع پلکسی ، همین حالا با پلکسی روژان تماس بگیرید .

 کاربرد های مهم ورق کریستال

ورق کریستال برای مصارف مختلفی کاربرد دارد که در ادامه به برخی از مهم ترین کاربرد های ورق کریستال اشاره می کنیم.

۱-کابین و صفحه‌ های دوش در حمام
۲- بسته بندی قطعات برای وسایل الکتریکی خانگی
۳-اساس خانه
۴- پوشش های شیشه ای در داخل خانه
۵- قاب در عکس و نقاشی و پوستر
۶-اسباب بازی
۷-تابلو های مخصوص تبلیغات
۸-چراغ های سقفی و لامپ ها و نمایشگرها.

این ورق کریستال در واقع نوعی پلی استایرن هستند و از جمله ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به استحکام بالا و مقاومت گرمایی آنها و همچنین مقاومت در مقابل ضربه اشاره کرد و از دیگر قابلیت‌های ویژه این ورق ها که کمتر شناخته شده است می توان موارد زیر را نام برد:
خاصیت چاپ پذیری، قابلیت رنگ پذیری، قابلیت ترموفرمینگ.

طلق کریستال چیست؟

 ورق پلکسی گلاس چه تفاوتی با ورق کریستال دارد و کدام یک بر دیگری برتری دارد؟

نکته مهمی که در مورد ورق کریستال وجود دارد این است که هر دو جزو مواد پلاستیکی محسوب می‌شوند و از جمله پر کاربردترین موادی هستند که به بازار ارائه می‌شوند این ورق ها از جهاتی بسیار به هم شبیه هستند که از جمله آنها می‌توان به تمیز کردن آسان آنها مقاومت در برابر ضربات، وزن کم آنها در قیاس با شیشه و غیره اشاره کرد. البته این دو ورق از جهتی هم با هم متفاوت هستند که یکی از این موارد درخشان بودن ورق های پلکسی نسبت به ورق کریستال است.
ازدیگر تفاوت‌های میان ورق کریستال و ورق پلکسی میزان محکم بودن ورق های کریستال نسبت به ورق های پلکسی است که معمولا ورق کریستال محکم تر هستند مقاومت در مقابل شکستگی ورق های پلکسی در قیاس با ورق کریستال
مقاومت هر دو ورق در مقایسه با شیشه در برابر شکستگی و ضربات بسیار بالاست. اما اگر فقط بخواهیم بین دو ورق کریستال و ورق پلکسی مقایسه انجام دهیم باید بگوییم که مقاومت ورق پلکسی کمتر از ورق کریستال است.
ورق های کریستال از چیزی حدود ۳۰ برابر مقاومت ضربه شیشه ای برخوردارند.
و در مقابل ورقه های پلکسی ۱۰ یا ۱۴ برابر مقاومت شیشه ای دارند.

تنوع رنگ در ورق کریستال و ورق های پلکسی

ورق کریستال معمولاً از تنوع رنگی کمتری برخوردار هستند اما در مقابل ورق های پلکسی در رنگ های متنوع تری وجود دارند و رنگشان با گذشت زمان معمولاً ثابت است اما ورق های پلکسی با گذشت زمان از میزان رنگشان کاسته می شود البته درست است که تنوع رنگی در ورق های کریستال کمتر است اما بدنیست بگوییم که در بیشتر رنگ هایی که معمولا استاندارد هستند این ورقها تولید میشوند و به بازار عرضه و ارائه می‌شوند.

 مقایسه مقاومت در مقابل سایش و خوردگی ورق کریستال و ورق های پلکسی:

هر دوی این ورقه ها در مقابل نیروهای سایشی از مقاومت بسیار کمی برخوردارند که این مسئله باعث شده است که نتوان آنها را با هر وسیله‌ای تمیز کرد. مثل نباید از اسفنج های سنگین در تمیز کردن آنها استفاده کرد برای مثال استفاده از صابون و آب معمولی برای این کار می تواند گزینه مناسبی باشد نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد این است که معمولاً در مقابل مواد شیمیایی سخت، پلکسی مقاومت بیشتری نسبت به ورق کریستال از خود نشان می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *