تا به حال اسم آسمان مجازی یا سقف کاذب طرح دار به گوشتان خورده است؟

اگر پاسختان منفی بوده و به دنبال جواب آن هستید پس تبریک! اینجا دقیقا جاییست که می توانید یک پاسخ جامع و کامل به آن را دریافت کنید.

اما اصلا چرا داشتن چنین سقف هایی لازم است؟با توجه به محیط شلوغ و آلوده شهری سقف ها به صورت کاملا ناخودآگاه تاثیر زیادی در در دادن آرامش روحی و روانی به ساکنین یک منزل خواهند داشت.

اما برعکس این امر نیز ممکن است یعنی یک سقف کاذب نه چندان جالب می تواند اثرات منفی در روح و روان ما داشته باشد.

از عوامل کاهنده اضطراب ناشی از محیط خارجی میتوان به طراحی هوشمندانه محیط داخلی(منزل یا محل کار) یا به اصطلاح لغوی دکوراسیون داخلی اشاره کرد.

برای ایجاد یک دکوراسیون مناسب حتما باید از ابزار و المان هایی که به طور مستقیم یا غیر مستقیم در محیط و افراد تاثیر دارد،استفاده کرد.این موضوع قطعا سبب رسیدن به آرامش بصری و روحی میشود.

آسمان مجازی به دلیل همسو بودن با فطرت طبیعت گرا و آزاد روح انسان ها و همچنین طراحی های بسیار زیبا و چشم نواز خود در دنیا و ایران با استقبال زیادی رو به رو شده و می توان با جرئت گفت که طرفداران فراوانی دارد.

آسمان مجازی چیست؟

آسمان مجازی به دلیل مدرن و به روز بودن یکی از سقف های کاذب پر طرفدار است.

این سقف از صفحات پلکسی گلاس با تکنولوژی چاپ به صورت تایل تولید گشته  که از کنار هم قرار گرفتن تایل ها در کنار یکدیگر، طرح های شگفت انگیز بر روی سقف ها ایجاد میکند.

این سقف در واقع یک نوع تکنولوژی پیشرفته است ( از ترکیب چاپ و هنر معماری با وضوح عالی و کیفیت بالا) که توانایی ایجاد یک آسمان مجازی واقعی به وسعت سقف منزل یا محل کار و کاربری مفید برای فضای دکوراسیون داخلی را دارد.

جنس آسمان مجازی

آسمان های مجازی یا تایل مجازی از جنس ورق های پلکسی گلاس ( نوعی ترموپلاستیک )هستند.

این ورق ها خاصیت ضد گرد و غبار داشته و حتی پس از مدت طولانی هم به راحتی با استفاده از دستمال نمدار در کوتاهترین مدت دوباره تمیز میشوند.

این تایل ها با توجه به مکان نصب ، ابعاد تعیین شده در ضخامت های 2 ،4 و 6 میلی متر تولید میشوند.

مزایای تعبیه و نصب آسمان مجازی

از سری مزایای آسمان مجازی میتوان به ایجاد صور جذاب اشاره کرد.

در کنار هم قرار گرفتن تایل های آسمان مجازی قادر بوده تا جذابیت های بصری فوق العاده ای در کنار هم به وجود آورد که تداعی کننده فضای طبیعت و داخلی است.

در واقع نگاه به آسمان مجازی سبب القای آرامش حاصل از گذران وقت در طبیعت میگردد.

از مهمترین مزیت آسمان مجازی به القای آرامش، رفع اضطراب و استرس ناشی از زندگی شهری و محیط کاری و القای آرامش و بهبود کیفیت زندگی میتوان اشاره نمود.

با وجود مصنوعی بودن آسمان مجازی، اما میتوان گفت وجود این تایل ها سبب آشتی هرچه بیشتر انسان با محیط زیست میشود.

در نتیجه این اسمان ها میتواند منجر به ایجاد مزیت های دیگر نیز شده که در ادامه به آن میپردازیم.

مزایای آسمان مجازی

 1. قابلیت جابه جایی سقف وجود دارد
 2. به علت وزن سبک امکان حمل آسان موجود است.
 3. امکان تغییر و تعمیر سقف و مشکل های آن با دسترسی آسان به پشت سقف کاذب
 4. نصب آسان و سریع
 5. اقتصادی و به صرفه بودن آسمان مجازی
 6. ایجاد آرامش درونی و ارتباط با طبیعت
 7. تنوع زیاد در رنگ و طرح ها
 8. ضد آب بودن و ضد گرد و غبار
 9. عدم ایجاد بار اضافی بر سقف ساختمان به دلیل سبک وزن بودن
 10. خاصیت آنتی باکتریال
 11. متنوع در رنگ و نوع پارچه
 12. قابلیت ترکیب شدن با کناف
 13. غیر قابل اشتغال و آتش سوزی
 14. انعطاف پذیری این امکان را به شما میدهد که سقف هر فضا و محیطی را با سلیقه و دیزاین دلخواه طراحی نمایید.
 15. کیفیت چاپ بالا و مواد درجه یک
 16. قابل شستشو
آسمان مجازی یا سقف کاذب

ویژگی های سقف آسمان مجازی

آسمان مجازی کجا نصب میشود؟

از این نوع سقف میتوان در دکوراسیون داخلی خانه مثل: سقف پذیرایی، آشپزخانه، خواب و حتی سقف دسشویی و حمام نیز استفاده کرد.

همچنین این سقف ها محدودیت مکانی نداشته و برای سقف ادارات و سالن همایش نیز مفید است.

چیدمان دکوراسیون یکی از رکن های اصلی در فضاهای اداری است زیرا سبب از بین رفتن تنش های محیط کار میشود.استفاده از تصاویر جذاب طبیعت در سقف محیط های کار سبب انگیزه دوباره و آرامش در فضاهای کاری میشود.

تحقیقات، استفاده از گل و گیاه و تاثیرات آن در محیط کاری برای شادابی و سرزندگی کارمندان ثابت کرده است. خیلی از افراد با توجه به محدودیت ها امکان استفاده از گل و گیاه را ندارند اما میتوان با استفاده از این نوع سقف شادابی را به محیط کاری خود هدیه کرد.

ایرانیان باستان برای اولین بار از گرمابه یا همان حمام برای شستشو استفاده کردند و این حرکت آنها به کشور های دیگر منتقل شد. با مراجعه به حمام های عمومی قدیمی شاهد طرح های زیبا و جذابی بر روی دیوارها خواهید شد که بسیار جذاب و دل انگیز است.امروزه از این نوع طرح ها به عنوان آسمان مجازی در حمام های خانگی استفاده شده که همان زیبایی را برای ما به ارمغان خواهد آورد.

انواع سقف آسمان مجازی

در کل تمامی سقف های آسمان مجازی به دلیل کاذب بودن، در تمامی نقاط قابلیت نصب و اجرا دارند.در سقف های کاذب کناف، رابیتس و گچی، pvc و …  امکان وجود دهانه هایی وجود داشته که شما میتوانید از سقف آسمان مجازی در آن استفاده نمایید.

اجزای تشکیل دهنده آسمان مجازی چیست؟

 1. پارچه های کشسان
 2. پروفیل آلومینیومی مناسب با محل نصب برای نگهداری هارپون ها
 3. هارپون (به پروفیل پلاستیکی پیرامون پارچه کشسان که دستگاه های فرکانس بالا جوش خورده شده اند را هارپون گویند.)

سقف آسمان مجازی دارای سه قسمت کلی است :

 1. سازه نورپردازی
 2. سازه سقف کاذب
 3. تایل آسمان مجازی

1- سازه نورپردازی

با استفاده از نور پردازی مناسب و اصولی میتوان نمای این سقف را طبیعی و واقعی جلوه داد.سازه نور پردازی از اولین هایی است که به سقف اصلی متصل میشود. برای مثال از این مدل المان ها میتواند جهت ایجاد نور مطلوب استفاده کرد

 1. نورپردازی از طریق لامپ های  FPL
 2. نورپردازی از طریق لامپ های T4 و  T5
 3. نورپردازی از طریق از  LED

2- سازه های سقف کاذب

بخش دوم، سازه سقف کاذب است که پس از نور پردازی اجرا میگردد.این مدل سازه با توجه به سلیقه و بودجه مشتری دارای تنوع زیادی است و محیط مورد نظر با انواع سقف کاذب موجود، دکور گردیده و فقط در فضای آسمان مجازی اجرا خواهد گشت.

از سازه سپری با ابعاد قابل اجرا (30×30 ، 60×60 ، 60×120) استفاده می کنیم. حالا فقط تایل های آسمان مجازی را باید انتخاب کنیم تا آسمان مورد نیاز و علاقه خود را بالای سرمان داشته باشیم.

3- تایل آسمان مجازی

وجه تمایز این نوع سقف با سایرسقفهای کاذب تایل های آن است.

دلیل اصلی تفاوت آن وجود تصاویر با کیفیت که ترکیبی از آسمان با المان های طبیعی مثل ابر در مدل ها و حجم های مختلف، درخت ها مثل افرا، کاج و شکوفه و …، پرندگانی مثل کبوتر، طوطی و … و حتی المان های غیر طبیعی مثل بالن و هواپیما است که مطابق با سلیقه و طرح موجود روی تایل های شما چاپ میشود.

تعداد تایل ها با توجه به فضا و بودجه باید انتخاب و سفارش داده شود.بعد از انتخاب این عکس روی تایل ها چاپ و به صورت پازل کنار هم دیگر جای گرفته و نصب میشوند.

تفاوت آسمان مجازی و سقف کشسان

الویتور (Elevator)

این ابزار در واقع المانس است که سبب جداسازی تایل ها از روی سازه های سفق کاذب میشود. دلیل استفاده از الویتور به خاطر قرار گیری کامل و بدون روزنه و یکنواخت تایل ها بر روی سازه های سقف کاذب است که باعث افزایش زیبایی کار میشود.

البته دقت کنید که استفاده از این المان بنا به درخواست مشتری بوده و کاملا اختیاری است.

آیا سقف ها و دیوارهای یک ساختمان قابلیت تبدیل به محیطی زنده و گرم را دارند؟

خاصیت اصلی این آسمان های مجازی به وجود آوردن روح گرم و لطیف به ساختمانهای اداری، تجاری و مسکونی شما با استفاده از تایل های درخشان و کیفیت بالاست.

این آسمان ها در معماری نوین به عنوان تحولی بزرگ به حساب می آید که برای ما انسان ها شرایطی جالب و زیبا را به وجود آورده است.

زیرا بشر در فضایی که محیط زندگی طبیعی در آن فراهم باشد نسبت به محیطی با دیوار و سقف خشک، عملکرد بهتر از خود نشان میدهد.

در بعضی سبک های معماری که از عشق به طبیعت پدید آمده اند، مرز بین ساختمان و محیط شکسته شده تا به حدی که طبیعت احساس آرامش و خرسندی را در روح انسان به وجود آورد.

این نوع آرامش را در هنگام عبور از کوچه یا باغ سرسبز احساس کرده ایم.

ساختمان هایی که از این اصل پیروی کرده اند سبب کاهش اضطراب و افسردگی شده و تاثیر بسیار مثبت بر روی رفتار های فردی و اجتماعی افراد داشته باشند

این نوع ساختمان ها سبب کوتاه شدن زمان بهبود، بهبود بهره وری کارکنان، فروش، رشد شاخص مکان های آموزشی و …. میگردد.

اثر طبیعت بطور علمی در موارد زیر ثابت شده است:

به همین دلیل آسمان مجازی در محیط های پر ریسک و تنش زا مثل دندان پزشکی، بیمارستان، اتاق انتظار، لابی، مهد کودک و حتی اتاق و آشپزخانه منازل و … کاربرد های بسیار زیادی دارد.

نصب آسمان مجازی

نصب آسمان مجازی بسیار ساده و بدون نیاز به تخصص خاصی است.

در صورت داشتن شبکه های سقفی، شما به راحتی میتوانید با تایل های اسمان مجازی این ورقه ها را جا به جا کرده یا از تایل های یک تکه و بزرگتر استفاده نمایید.بدین صورت که تایل هایی که تصاویر بر روی آن چاپ شده را در قالب های شبکه بندی نصب نمایید.

در مواردی سقف ها با متریال های دیگر مثل شبکه pvc یا چوب mdf یا پروفیل آهنی در سایز مختلف ساخته شده اند که شما باید بعد از اندازه گیری دقیق به شرکت اطلاع داده و بر اساس درخواست شما این شبکه ها برش بخورد.

در مواردی که سقف ها گچی یا رابیتس هستند از تایل های یک تکه و بزرگ استفاده نمایید.

این تایل با سایز های استاندارد  در سقف های شبکه کلیک آرمسترانگ تولید میشوند.

در دنیای امروز سقف های کاذب و آسمان مجازی در دکوراسیون داخلی طرفداران زیادی پیدا کرده و از سری مزیت های استفاده از این سقف میتوان به سبک بودن، اجرای سریع ، زیبایی و جذابیت، دسترسی آسان به تاسیسات داخل سقف، راحتی تعویض و تخریب به سرعت اشاره نمود.

نورپردازی آسمان مجازی :

یکی از نکات نصب آسمان مجازی توجه به نور پردازی است. هر چه اینکار با دقت و اصولی تر انجام شود در نتیجه آسمان مجازی زیباتری خواهیم داشت. نور پردازی یکی از نخستین و مهمترین نکته و المان در نصب سقف کاذب آسمان مجازی به شمار می آید.

آسمان مجازی برای جلوه طبیعی بیشتر نیاز به یک سیستم قدرتمند نورپردازی دارد. سیستم نورپردازی زیر کابینتی، رنگی و اس ام دی، ال ای دی، فلورسنت و رنگی از اصلی ترین انتخاب طراحان برای نصب سقف کاذب به شمار می آید.

اما گاهی مشتریان از این نوع نورپردازی راضی نیستند،برای همین در صورت الزام از سیستم های نور پردازی مثل کریستال سواروسکی و فیبر نوری استفاده مینمایند.

با توجه به هزینه پرداختی و بهترین  راندمان کاری میتوان گزینه های متفاوتی  را  انتخاب کرد که در زیر به آن میپردازیم:

برای نور پردازی بهتر در آسمان مجازی در تایل ها باید از لامپ های فلورسنت یا مهتابی T5, T8,T10, در پشت تایل استفاده کرد.

در بهترین حالت به ازای هر تایل 60*60 باید دو مهتابی 120 سانتی متری نصب کرد که در بین هر نور و تایل فاصله 20 سانتی متری در نظر گرفته شود.

 1. قرار دادن صفحه آنودایز استیل در راستای بازتاب بهتر نو
 2. حذف استارتر برای راندمان بهتر
 3. نصب آسان قاب

برای نور پردازی بهتر در آسمان مجازی در تایل ها باید از از پنل های پر قدرت و استاندارد LED استفاده نمایید.

زاویه تابش نور تمامی تایل را پوشش داده و در سایز چهل در چهل و 60*60  است. طول عمر بالا این پنل این نوع نور پردازی را منحصر به فرد کرده و نیاز به ترانس و متعلقات دیگر در هنگام نصب نخواهد بود.

نکته مهم حداقل فاصله پنل و تایل 10 سانتیمتر میباشد.ویژگی منحصربه فرد این پنل طول عمر بالابوده و نیاز به هیچ گونه ترانس و یا متعلقات دیگری در هنگام نصب ندارند.

 1. طول عمر بالا نزدیک به 50000 ساعت
 2. وجود صفحه براق در جهت بازتاب نور
 3. مصرف بسیار کم
 4. بدون اشعه uv که بسیار مضر است
 5. نصب بسیار آسان

این نور پردازی در اتاق های ام آرآی و رادیولوژی به دلیل وجود استاندار های لازم در تایل ها استفاده میگردد. این پنل با ضخامت 15 میلیمتر و دو سایز استاندارد 60*60 و 120*60 به صورت یک پک تایل و نور ارائه گردیده و نصبی آسان را در پی خواهد داشت.عمر مفید این نوع ال ای دی 30000 ساعت کاری می باشد.

 1. مصرف بهینه و مناسب اقتصادی
 2. نور یکنواخت
 3. ضخامت کم و کم جا
 4. کیفیت در ساخت
 5. پکیج کامل و آسانی جا به جایی وسایل

با استفاده از عکس خودتان آسمان مجازی بسازید!

زیبایی این سقف ها به دلیل تصویر و طرح آن است. شرکت های سازنده به شما تصاویر با کیفیت و زیبایی ارائه میدهند اما شما از بین عکس های مورد علاقه خود نیز میتوانید برای سقف مکان مورد نظرتان تصویر سازی نمایید. به نکات زیر در این راستا حتما دقت کنید:

جنس آسمان مجازی از چیست؟

یکآسمان های مجازی یا تایل مجازی از جنس ورق های پلکسی گلاس ( نوعی ترموپلاستیک )هستند.این ورق ها خاصیت ضد گرد و غبار داشته و حتی پس از مدت طولانی هم به راحتی با استفاده از دستمال نمدار در کوتاهترین مدت دوباره تمیز میشوند.

آسمان مجازی چه مزایی دارد؟

قابلیت جابه جایی سقف وجود دارد – به علت وزن سبک امکان حمل آسان موجود است – امکان تغییر و تعمیر سقف و مشکل های آن با دسترسی آسان به پشت سقف کاذب – به علت وزن سبک امکان حمل آسان موجود است – نصب آسان و سریع.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.