آموزش نحوه خم کردن پلکسی گلاس

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

بر اساس مقاله پلکسی چیست، پلکسی گلاس یکی از پلیمرهای بسیار مقاوم و پرکاربرد است و در ساخت بسیاری از پروژه ها کاربرد دارد. این ورق به سادگی برش خورده و قابلیت لیزرکاری و خم کاری نیز دارد. در ادامه روش خم کردن پلکسی که یکی از عملیا ها اساسی برای این ورق است را مورد بررسی قرار می دهیم.

آموزش نحوه خم کردن پلکسی گلاس

پلکسی گلاس

پلکسی گلاس یک ماده تموپلاستیک و به لطف این موضوع قادر به تغییر شکل است. در صورت نیاز به خم کردن پلکسی گلاس تنها به یک محل و دستگاه گرمایشی نیاز دارید.

آکلیریک و یا آکریلیک گلاس که با نام تجاری پلکسی گلاس شناخته می شود در رنگ بندی متنوع و در چند نوع پلکسی گلاس رنگی، شفاف، ترانسپارنت، مات و آینه ای تولید و عرضه می شود.

استفاده از پلکسی گلاس در زندگی روزمره با نعدادی از مزایای آن نسبت به شیشه طیعی توضیح داده شده است.

 • پلکسی گلاس دارای چگالی کمتر، بدین معنا که شیشه سیلیکات آن سبک تر است.
 • به دلیل ساختار شکننده، پردازش آن ساده تر است. مقاومت در برابر ضربه چنین شیشه ای در مقایسه با شیشه های معدنی تقریبا پنج برابر بیشتر است.
 • پلکسی گلاس یک ماده غیر قابل انعطاف است، بنابریان در استفاده داخلی از آن ایمن تر است.
 • شفافیت بالا امکان انتقال تا 99% پرتوهای فرابنفش را فراهم می آورد.
 • پلکسی گلاس مقاومت بالا مقابل پدیده های جوی دارد که استفاده از آن در طیف گسترده ای از شرایط دما را فراهم می کند.
 • مهم ترین مزیت پلکسی گلاس این است که تقریبا به هر شکل می توان به راحتی از آن استفاده کرد، به عنوان مثال، می توانید پلکسی گلاس را در خانه خم کنید.

حتما توجه داشته باشید که عرض قطعه چند برابر بیشتر از ضخامت مواد باشد. در ادامه به روش هایی برای اطمینان از این مورد میپردازیم:

چگونه ورق پلکسی خم کنیم:

یکی از خواص مهم پلکسی گلاس قابلیت شکل پذیری آن در دماهای بالا می باشد. این ورق بعد از گرم کردن به راحتی قابلیت خم کردن و تغییر شکل دارد. شما به هر مدل و شکل مد نظر قابلیت تبدیل این پلکسی را دارید.

ابتدا باید سطح پلکسی را از هر گونه گرد و غبار و خاک، لکه های روغنی و گریس تمیز کنید (باید از آن جدا شود) از مواد تهاجمی و ساینده استفاده نکنید. لکه های گریس به کمک بنزین یا نفت سفید برداشته می شوند.

پس از شستشو و همچنین قرار گرفتن در محیط مرطوب، مواد برای هر میلی متر ضخامت باید با سرعا 1-2 ساعت خشک شوند. شایان ذکر است که اگر تمیز کردن به صورت ضعیف انجام شود، در آینده در مکان های تغییر شکل، تشکیل حباب های هوا امکان پذیر است.

خط چین را علامت زده و گرم کنید. پلکسی به هنگام گرم شدن به پلاستیک تبدیل شده و قابلیت خم شدن و تبدیل به اجناس مورد نظر را دارند.

کاربرد های خم کردن ورق های پلکسی:

 • ماکت سازی و شبیه سازی: در ساخت ماکت های مدل این ورق ها طرفداران بیشماری دارد. شما با استفاده از برش لیزری به راحتی به هر مدلی که نیاز دارید برش بزنید.
 • وسایل دکوری و تزئینی: اکثر وسایل و دکوری های داخلی از این ورق می باشد.
 • تابلو سازی: تابلوهای پلکسی به دلیل ضاهر مینیمال و زیبا طرفداران زیادی پیدا کرده اند.

برای خم کردن پلکسی گلاس روش های متعددی وجود دارد. که در این مطلب به چند روش که مرسوم تر است اشاره می کنیم. این نکته را هم باید در نظر بگیرید که در تمامی روش ها، قبل از خم کاری، حتما باید برچسب کاغدی روی آن را بکنید.

1- خم کردن پلکسی گلاس به وسیله المنت داغ

در این ورش از المنت استفاده می شود. این وسیله را در یک شیار از جنس سرامیک قرار دهید و سپس المنت را با اتصال به جریان الکتریسته داغ کنید. سپس پلکسی را روی شیار قرار داده تا داغ شود. با اینکار می توانید پلکسی خود را در محل مذکور به راحتی خم نمایید.

2- خم کردن پلکسی گلاس به وسیله هوای گرم

در این روش ساده، هوای داغ را بر محل مورد نظر به وسیله ابزرای مصل سشوار صنعتی و قوی دمیده و آن محل را گرم کنید. مشاهده می کنید که محل گرم شده به راحتی خم می شود.

3- استفاده از فرش های مخصوص

این روش مخصوص تغییر فرم کلی ورق پلکسی گلاس است. پلکسی را درون فرهای مخصوص قرار داده و بدین تریب ان را نرم کرده و فرم می گیرد. این روش بهترین روشی است که می توان با استفاده از آن استوانه های پلکسی را تولید کرد.

انواع دستگاه اتو خم:

 1. استفاده از دستگاه منحنی: این دستگاه باعث ایجاد شکل های منحنی و بیضی می شود.
 2. استفاده از دستگاه 90 درجه: این دستگاه سبب ایجاد گوشه های خم می شود.

مزیت دستگاه اتو خم پلکسی چیست؟

 • این دستگاه از سشوارهای صنعتی و حرارتی بسیار آسان تر است.
 • در زمان صرفه جویی می کند و در کمترین زمان به نتیجه دلخواه می رسید.
 • دقت و نتیجه دستگاه بسیار عالی و بالا است.
 • امنیت بیشتری نسبت به دستگاه های مشابه دارند.

چطور از دستگاه اتو خم پلکسی استفاده کنیم؟

دستگاه اتو خم پلکسی

ابتدا دستگاه را روشن کنید. پس از اطمینان از دستگاه، پلکسی یا آکلریک یا اجناس دیگر را به مدت زمان 9 ثاینه در داخل دستگاه هیتر قرار دهید.

پس از محکم کردن قطعه می توانید به شکل مورد نظر تغییر دهید. سرعت و عملکرد این دستگاه در تغییر جسم محکمی مثل پلکسی بسیار حیرت آور است. پلکسی در عرض چند دقیقه به شکل مورد نیاز شما در آورده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *