آینه پلکسی (طلایی و نقرهای) چیست ؟

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

برای اینکه بدانیم آینه پلکسی چیست ، ابتدا ورق پلکسی را بشما معرفی می کنیم: پلکسی گلاس یک ورق پلاستیک با جنس نسبتا خشک است که بمقدار جزئی انعطاف دارد. ورق پلکسی در برابر ضربه مقاومت بسیار خوبی دارد و همین امر باعث شده است که بعنوان جایگزین بسیار خوبی برای شیشه شناخته شود. ورقهای پلکسی گلاس در انواع مختلفی تولید می شود: پلکسی رنگی ، پلکسی شفاف ، پلکسی  ترانسپارنت و پلکسی آینه ای

در این مطلب که جامع ترین معرفی و بررسی پلکسی آینه ای است، آینه پلکسی گلاس را بطور کامل به شما معرفی می کنیم و ۳ مزیت اصلی را که باعث می شود شما آینه های پلکسی را به آینه شیشه ای ترجیح دهید، بررسی می کنیم. در پایان این مطلب شما بطور کامل خواهید دانست که آینه پلکسی چیست ؟

آینه پلکسی چیست ؟

آینه پلکسی گلاس دقیقا شبیه آینه هایی ست که ما در منازل خودمان استفاده می کنیم؛ با این تفاوت که بجای شیشه در ساخت آنها از پلکسی گلاس شفاف استفاده می شود. پشت ورق پلکسی شفاف را با لایه ای جیوه می پوشانند؛ با اینکار پلکسی شفاف تبدیل به پلکسی آینه ای می شود. آینه های پلکسی گلاس در دو رنگ طلایی و نقره ای در بازار موجود هستند.

آینه پلکسی گلاس (طلایی و نقرهای)

آینه ای ۲ میلیمتری

نکته مهمی که وجود دارد این است که پلکسی گلاس آینه ای فقط در ضخامت ۲ میلیمتر تولید می شود. یعنی برای ساخت پلکسی آینه ای فقط از پلکسی گلاس ۲ میل شفاف استفاده می شود. (البته در موارد بسیار نادر و برای مصارف بسیار خاصی آینه در ضخامت ۱میل هم تولید می شود که پیدا کردن آن در بازار بسیار سخت و در مواقعی غیرممکن است).

اینکه چرا آینه های پلکسی فقط در ضخامت ۲میل تولید می شود یک دلیل ساده دارد: پلکسی آینه ای بیشتر از ۲ میل کاربرد ندارد و دلیلی برای ضخیم تر ساخته شدن آینه پلکسی وجود ندارد.

اما ساخت پلکسی گلاس آینه ای در ضخامت ۲میل ۲ علت دیگر نیز می تواند داشته باشد:

۱- اگر ضخامت پلکسی آینه ای بیشتر از ۲میلیمتر باشد، انعکاس سطحی باعث میشود تصویر به خوبی بازتاب پیدا نکند. هرچقدر ضخامت پلکسی استفاده شده در آینه های پلکسی بیشتر باشد، آینه تصویر نامناسب تری را بازتاب می دهد.

۲- از پلکسی های آینه ای اغلب برای ساخت محصولات تزئینی استفاده می شود و این محصولات در بیشتر موارد در اندازه های کوچک تولید می شوند. برای اینکه از پلکسی آینه بتوان هم در مصارف خانگی و هم در تولید محصولات استفاده شود، بهترین ضخامت ۲میلیمتر است.

آینه پلکسی گلاس (طلایی و نقرهای)

ویژگی های آینه های پلکسی گلاس

ورق پلکسی آینه ای دارای ویژگی هایی است که آنرا نسبت به شیشه محبوب تر می کند. مقاومت در برابر ضربه ، انعطاف پذیری مناسب ، قابلیت برش با لیزر از جمله مهمترین ویژگی های آینه های پلکسی هستند.

انعطاف پذیری

آینه های پلکسی بر خلاف آینه های شیشه ای انعطاف پذیرند. این انعطاف پذیری به دلیل استفاده از ورق پلکسی گلاس ۲میل است. با این وجود آینه پلکسی گلاس تا اندازه معقولی انعطاف پذیر است، تا کردن بیش از حد یا خمیده نگه داشتن بیش از اندازه آینه پلکسی گلاس باعث شکسته شدن آن می شود. در برخی موارد خم کردن زیاد آینه باعث خرد شدن جیوه آن می شود.

قابلیت برش شکل های مختلف

آینه های پلکسی گلاس به وسیله برش لیزری به راحتی بریده می شوند. این قابلیت باعث می شود در کارهای تزئینی از آینه های پلکسی گلاس استفاده شود. شکل های مختلف و طرح های متنوع تزئینی را می توان به وسیله برش لیزر و ورق های آینه ای تولید کرد. در صورتیکه آینه های شیشه ای را نمی توان به صورت منحنی لیزر کرد.

مزیت های آینه پلکسی نسبت به آینه شیشه ای

بدلیل اینکه در ساخت آینه های پلکسی از ورق شفاف پلکسی استفاده شده است، مقاومت آینه پلکسی در برابر ضربه بسیار بیشتر از شیشه است. پلکسی های آینه ای مزیت های بیشماری نسبت به آینه های شیشه ای دارند. ایده ساخت آینه های پلکسی بر این اساس مطرح شد که ایمنی آینه های شیشه ای به نسبت پایین بود. با تولید پلکسی آینه ای مزیت های دیگری از این متریال پرکاربرد نمایان شد که در ادامه خواهید خواند.

آینه پلکسی گلاس (طلایی و نقرهای)

همانگونه که گفتیم تفاوت اصلی آینه های شیشه ای و آینه پلکسی فقط در شیشه یا پلکسی بودن آنهاست. که همین موضوع ضربه پذیری و مقاومت پلکسی آینه ای را نسبت به آینه شیشه ای بیشتر می کند. ضربه پذیری پلکسی یا شیشه بدین معنی است که اگر جسمی به هرکدام از این دو متریال برخورد کند چه مقدار مقاومت در برابر ضربه از خود نشان می دهند. که البته در این مورد پلکسی بسیار مقاوم تر از شیشه است.

و موضوع بعدی که بسیار با اهمیت است اینکه پس از ضربه چه اتفاقی خواهد افتاد؟!

وقتی آینه شیشه ای خُرد می شود تکه های آن به اطراف پرتاب می شود. گاهی دیده می شود تکه های شیشه تا ۳متر به اطراف پرتاب شده است که این موضوع بسیار خطرناک است. ولی به ندرت پیش می آید که تکه های آینه پلکسی پس از خُرد شدن به اطراف پرتاب شوند. آیا می دانید علت پرتاب نشدن تکه های شکسته آینه پلکسی چیست ؟ پلکسی گلاس بدلیل انعطاف بیشتری که نسبت به شیشه دارد بر اثر اصابت اجسام، ضربه را جذب می کند و همین موضوع از پرتاب شدن تکه های پلکسی جلوگیری می کند.

البته وقتی جسمی به آینه شیشه ای برخورد می کند، شیشه به قطعات بسیار ریز و کوچکی تقسیم می شود. ولی وقتی جسمی به آینه های پلکسی برخورد می کند پلکسی در اصطلاح پودر نمی شود و بر اثر ضربه فقط چندتکه می شود و فقط تَرَک های بزرگی روی پلکسی ایجاد می شود.

بسیار خوب! تا اینجا فهمیدیم که برخورد اجسام چگونه پلکسی آینه ای و آینه شیشه ای را خُرد می کند. حالا یک سوال دیگر پیش می آید:

تکه های شکسته آینه شیشه ای خطرناکترند یا آینه پلکسی ؟

شاید تا بحال جراحات وارده بر اثر تکه های شیشه را دیده باشید؛ البته امیدواریم تابحال این اتفاق برای شما نیافتاده باشد. شیشه براحتی باعث بریده شدن دست و یا اعضای بدن می شود. ولی تکه های پلکسی گلاس به اندازه شیشه بُرنده نیستند. پلکسی آینه ای بدلیل اینکه نوعی پلاستیک فشرده است هنگام خُرد شدن و هنگام تماس با اعضای بدن به سختی باعث جراحت و یا بُریدگی می شود. ولی اگر با شدت بر روی بدن کشیده شوند ممکن است باعث آسیب دیدگی شود.

پس به یک مزیت مهم دیگر آینه های پلکسی نسبت به شیشه پی بردیم: بُرندگی پلکسی آینه ای از آینه شیشه ای بسیار کمتر است.

معایب آینه های پلکسی گلاس و آینه های شیشه ای :

معایب آینه های پلکسی:

ورق های آینه ای پلکسی محاسن بسیار زیادی دارند که به آن ها اشاره کردیم. تنها موردی که می توان به عنوان عیب ورق های آینه پلکسی گلاس به آن اشاره کنیم خش پذیر بودن آنهاست. آینه های شیشه ای به مرور زمان دچار خراشیدگی و ساییدگی و خط و خش نمی شوند. اما آینه های پلکسی در صورتیکه به صوت صحیح تمیز نشوند به مرور زمان دچار خط و خش می شوند.

معایب آینه های شیشه ای:

آینه های شیشه ای همیشه شکننده ، بُرنده و خطرناک بوده اند. این آینه ها در مقابل ضربه مقاومت بسیار کمی دارند و در صورت شکسته شدن خرده های آن باعث جراحت می شوند. بنابراین توصیه می شود که در استفاده از آینه های شیشه ای احتیاط لازم انجام شود.

یکی دیگر از معایبی که بهتر است آنرا به عنوان محدودیت در نظر بگیریم این است که آینه های شیشه ای را نمی توان به صورت منحنی برش زد. حتی شما این کار را به وسیله لیزر نیز نمی توانید انجام دهید. البته اگر این کار در کارخانه شیشه سازی انجام شود امکان آن وجود دارد. اما در حالت عادی و با ابزار خاصی نمی توان آینه ها را به صورت منحنی برش زد.

چرا آینه های پلکسی از آینه های شیشه ای بهترند؟

با بررسی هایی که در این مطلب کردیم متوجه شدید که بدلیل امنیت بیشتر و انعطاف پذیری بالاتر بهتر است از آینه های پلکسی گلاس به جای آینه های شیشه ای استفاده کنیم. برش آسانتر و نامحدود بودن طرح هایی که به وسیله آینه پلکسی گلاس می توان اجرا کرد دلیل خوبی برای جایگزینی پلکسی به حای شیشه است.

برش آینه پلکسی آسان یا سخت؟

آیا تابحال آینه های شیشه ای را دیده اید که در شکل های مختلف و بصورت منحنی برش خورده باشند؟ شاید فقط یکی دو مورد ؛ و شاید هم اصلا ندیده باشید. آینه های شیشه ای بدلیل اینکه بسیار شکننده و خردشونده هستند امکان برش منحنی آنها مقدور نیست. شاید اگر نیاز باشد بتوان آینه شیشه ای را بصورت منحنی و به شکل ها و طرح های غیرصاف برش داد؛ ولی این برشها چندان تمیز از آب در نمی آیند.

شیوه برش آینه شیشه ای را توضیح دادیم؛ ولی راههای برش آینه پلکسی چیست ؟ برش آینه های پلکسی آسان است و همین برش آسان آنرا نسبت به شیشه محبوب تر کرده است. آینه های شیشه ای را به راحتی میتوان به صورت صاف برش زد؛ ولی پلکسی آینه ای را علاوه بر برشهای صاف می توان به صورت منحنی نیز برش داد.

برش آینه های پلکسی گلاس توسط برش لیزری انجام می شود. طرح آماده شده در نرم افزار به دستگاه لیزر منتقل و توسط پرتو لیزر روی آینه پلکسی برش انجام می شود. هر طرح دوبعدی را می توان روی آینه پلکسی برش زد. یکی از متداول ترین محصولاتی که بدین شیوه تولید می شود بدلیجات پلکسی نظیر گوشواره ها هستند.

آیا کیفیت برش لیزر قابل قبول است؟

هنگامی که پلکسی آینه ای توسط لیزر بریده می شود هیچ نوع سوختگی ، آب شدگی و تغییر حالت در لبه ها بوجود نمی آید. شما دقیقا همان طرحی را از دستگاه لیزر دریافت خواهید کرد که در نرم افزار طراحی کرده اید. البته دستگاههای لیزر تلورانسی به اندازه ۰٫۱ میلیمتر دارند که اثری در محصول نهایی ندارد و بسیار ناچیز است.

ولی اگر برش لیزری در دسترس شما نباشد راه دیگر برش آینه پلکسی چیست ؟ اگر دسترسی به لیزر نداشته باشید نیز می توانید آینه های پلکسی را برش بزنید. آینه پلکسی را به روش دستی نیز می توان برش داد. ولی فقط برشهای صاف را می توانید بوسیله دست آنجام دهید. برای برش دستی پلکسی آینه ای به تیغ مخصوصی به نام کاتر طلق بُر احتیاج دارید. وقتی این تیغ را چند بار روی پلکسی آینه ای می کِشید، از سطح ورق بُراده برداری می کند و یک شیار در سطح ورق ایجاد می کند. سپس می توانید با فشار دست آینه پلکسی را به دو قسمت تقسیم کنید.

ابعاد آینه پلکسی چیست ؟

ورق های پلکسی گلاس در ابعاد استاندارد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر تولید می شوند؛ که آینه های پلکسی نیز از این قاعده مستثنا نیست؛ ابعاد ورق پلکسی آینه ای ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر است. ولی برای راحتی شما ، ما در فروشگاه لیزرستاره ابعاد کوچکتر از ورق کامل هم موجود داریم. ابعادی مثل ۱۲۲×۹۱ (نیم ورق) ، ۱۲۲×۶۱ (یک سوم ورق) و ۶۱×۶۱ (یک ششم ورق)

قیمت ورق پلکسی آینه ای

قیمت ورق پلکسی گلاس بر مبنای میل بر هر شیت کامل محاسبه می شود که پیشنهاد می کنیم برای دانستن این فرمول مطلب « فرمول محاسبه قیمت پلکسی چیست » را مطالعه کنید. ولی ورق پلکسی آینه ای فقط در ضخامت ۲میل تولید می شود؛ که باعث می شود محاسبه قیمت آینه های پلکسی کار چندان دشواری نباشد و نیاز به فرمول خاصی نداشته باشد.

ولی اگر ابعاد کوچکتر از ورق کامل را تهیه کنید، قیمت ورق پلکسی آینه ای به تناسب کمتر می شود. قبل تر گفتیم که آینه پلکسی در ابعاد نیم ورق، یکسوم ورق و یکششم ورق قابل خرید است؛ برای مشاهده قیمت این ابعاد کافیست که بر روی لینک زیر کلیک کنید و ابعاد مورد نظر خود را انتخاب کنید تا قیمت بطور اتوماتیک به شما نمایش داده شود: پلکسی گلاس آینه ای

کاربرد آینه های پلکسی

و حالا پس از شناخت ورق پلکسی آینه ای، میخواهیم به مهم ترین مبحث این مطلب بپردازیم: کاربرد آینه پلکسی چیست ؟ آینه های پلکسی همان کاربردهای آینه های شیشه ای را دارد با این تفاوت که بدلیل برش آسان توسط برش لیزری ، آینه پلکسی را میتوان در ساخت محصولات تزئینی نیز استفاده کرد.

کاربرد آینه پلکسی گلاس به ۳ دسته کلی تقسیم می شود:

۱- جایگزین مناسب برای آینه های شیشه ای

آینه های پلکسی گلاس در برابر ضربه بسیار مقاوم هستند. اگر ضربه شدیدی به آنها وارد شود و خُرد شوند، تکه های آن به اندازه آینه های شیشه ای خطرناک نیستند.

ولی مزیت دیگر آینه پلکسی چیست ؟ مزیت بسیار خوب دیگری که آینه های پلکسی نسبت به آینه های شیشه ای دارند این است که پس از خرد شدن، تکه های آن به اطراف پرتاب نمی شود. و از این نظر می توان گفت آینه های پلکسی ایمنی بیشتری نسبت به اینه های شیشه ای دارند.

به همین دلیل یکی از کاربردهای آینه پلکسی ، استفاده در اتاق کودکان و یا مهدهای کودک است. آینه های پلکسی به راحتی نمی شکنند؛ همین مورد سبب می شود که اگر کودکان هنگام بازی و فعالیت به آنها برخورد کنند و یا جسمی را به سمت آن پرتاب کنند به سادگی خُرد نشوند. و یا حتی در صورت شکسته شدن ، تکه های آن به اندازه شیشه خطرناک نیستند و احتمال جراحات شدید بسیار کمتر از شیشه است.

۲- ساخت محصولات دکوری و تزئینی

عمده مصرف ورق های پلکسی آینه ای، استفاده برای تولید محصولات دکوری و تزئینی است. حتما شما تا بحال یکی از مدلهای استیکرهای دیواری را دیده اید که توسط پلکسی آینه ای تولید می شوند. این استیکرهای دیواری ممکن است شامل طرحهای گرافیکی باشد و یا بخشی از یک شعر یا متن عاشقانه باشند. این نوع استیکر ها به صورت چسبدار تولید میشوند که نصب آنها را راحت می کند.

بجز استیکرهای دیواری ، از پلکسی آینه ای در ساخت زیورآلات و بدلیجات نیز استفاده می شود. گوشواره ها ، دستبندها و حتی گردنبندهای جذابی را می توان به وسیله پلکسی آینه ای تولید کرد. البته زیبایی هرچه بیشتر این بدلیجات به ذوق تولید کننده و طراح آنها بستگی دارد. ولی به طور کلی ورق پلکسی گلاس آینه ای کاربرد زیادی در تولید زیورآلات و بدلیجات دارد.

۳- استفاده از آینه پلکسی در تابلوسازی

و بالاخره رسیدیم به یک کاربرد مهم دیگر ورق پلکسی گلاس آینه ای . اگر از ما بپرسید که مهمترین کاربرد آینه پلکسی چیست ، قطعا می گوئیم استفاده در تابلوسازی تبلیغاتی. با ظهور تکنولوژی برش لیزری ، فقط کافی بود طرح دلخواه در کامپیوتر آماده شود تا هر نوع شیت یا ورقی توسط لیزر برش داده شود. ورق پلکسی آینه نیز جزو همان دست متریالهایی بود که بوسیله لیزر بریده می شد و در ساخت تابلوهای تبلیغاتی استفاده می شد.

آینه پلکسی گلاس (طلایی و نقرهای)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *