برش شابلون پلکسی گلاس با دست و لیزر

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

در این مقاله آموزش ساخت شابلون با طلق به روش دستی و لیزری را به طور کامل شرح می دهیم.

برش شابلون پلکسی گلاس با دست و لیزر

متریال مورد استفاده:

جهت ساخت کلیشه و شابلون می توانید از متریال مختلفی استفاده کنید. از جمله مهم ترین مواد مورد استفاده می توان ورق های چوبی MDF ، ورق پلاستیک یا فلزی و طلق های رادیولوژی و یا مقوا را نام برد. اصلی ترین عاملی که باعث انتخاب این متریال برای ساخت شابلون می شود، خاصیت انعطاف پذیری آن ها می باشد.

انواع روش های ساخت

شابلون ها را می توان به دو روش طراحی و آماده کرد:۱-روش دستی و  2-ساخت با دستگاه برش لیزری

روش دستی:

برش شابلون پلکسی گلاس با دست و لیزر

ساخت شابلون به روش دستی طبیعی است که در این روش دقت کار نسبت به برش لیزری کمتر است. به کمک ابزار و ملزومات زیر می توانیم اقدام به ساخت شابلون نماییم:

  • ورق با جنس مناسب جهت شابلون
  • طرح مورد نظر که روی کاغذ به صورت دستی رسم شده و یا با پرینتر چاپ شده است.
  • کاغذ کاربن برای متقل کردن طرح روی ورق
  • چسب یا پونز جهت ثابت کردن طرح چاپی روی ورق شابلون.
  • سطحی ثابت و صاف و یکدست جهت میز کار به گونه ای که برش کاتر به آن آسیب نرساند ( بهترین گزینه میز های شیشه ای است ).
  • کاتر در انواع مختلف بسته به نوع کار (کاترهای معمولی، گردبرها ، کاتر های فویل بر و …)
  • استفاده از کمک کننده های برش های دقیق دستی مانند خط کش فلزی، گونیا و نقاله و …

مراحل ساخت در روش دستی

در روش دستی برای ساخت شابلون به ترتیب زیر عمل می کنیم:-ابتدا سطح مورد نظر برای کار را آماده و تمیز می کنیم. این سطح می تواند از جنس شیشه، ام دی اف ، سنگ و … باشد.فقط دقت شود که اثر تیغ کاتر روی آن باقی نماند و یا خراشیدگی روی سطح کار بلامانع باشد.-طرح مورد نظرمان را یا به صورت دستی روی کاغذ پیاده می کنیم و یا به کمک کامپیوتر و پرینتر روی کاغذ چاپ می کنیم.این کار بهتر است با رعایت اصول ترسیم های فنی و طراحی انجام شود.-متریال مناسب جهت ساخت شابلون را در سایز مناسب انتخاب می کنیم.ورق شابلون می تواند از جنس مقوا یا کاغذ باشد.در این صورت تعداد دفعات کمتری قابل استفاده است و گاهی حتی یکبار مصرف می شود.و یا می توان از متریال های مقاوم تر مانند پلاستیک، فیلم های رادیولوژی یا ورق های نازک چوبی استفاده نمود.-در مرحله بعد ورق خام انتخاب شده را روی سطح کار (میز کار) می چسبانیم و کاملا ثابت می کنیم.برای این کار می توانیم از چسب دوطرفه اسفنجی استفاده کنیم.-طرح مورد نظرمان را که ابعاد آن باید با ورق شابلون متناسب باشد را روی شابلون می چسبانیم و کاملا ثابت می کنیم.بدین منظور می توانیم از انواع چسب های کاغذی، پونز و یا در برخی موارد خاص از میخ استفاده نماییم.-پس از تثبیت طرح و ورق ، نوبت به مرحله برش کاری می رسد.به کمک انواع وسایل برش دستی مانند کاتر، گردبر، خط کش فلزی، گونیا، نقاله و ماسوله و … شروع به برش از روی خط های طرح مورد نظر می نماییم.تیغ های فویل بر نیز جهت برش طرح بسیار تیز و مناسب هستند. ولی کار با آن ها نیازمند رعایت ایمنی و احتیاط کامل است.پس از برش قسمت هایی از طرح که باید خالی باشد تا رنگ از آن قسمت ها عبور کند را در می آوریم.( نکته مهمی که باید به آن توجه کرد این است که قسمت های داخلی طرح که هنگام برش نباید کاملا خالی شود را با بندهای کوچک به هم وصل می کنیم.)

برش شابلون پلکسی گلاس با دست و لیزر
تیغ های  برش شابلون
تیغ فویل بر و کاتر دستی

شابلون دستی ما آماده است و می توانیم آن را از میز کار جدا کرده و مورد استفاده قرار دهیم. 

طرح اولیه:

ابتدا طرح مورد نظرمان را در برنامه های گرافیکی بر مبنای خط (وکتور) که رایج ترین آن ها کرل دراو می باشد، رسم می کنیم. پس از این مرحله می بایست قسمت های داخلی حروف یا شکل ها ( که هنگام برش تو خالی شده و از شابلون جدا می شوند) را به وسیله بند به هم متصل نمائیم. اندازه هر بند باید متناسب با اندازه حروف و اشکال باشد.

برش شابلون پلکسی گلاس با دست و لیزر

انتخاب متریال:

پس از تکمیل شدن طرح، نوبت به انتخاب متریال مناسب می رسد. جنس شابلون جهت برش با دستگاه لیزر می تواند طلق و پلاستیک و چوب ام دی اف (mdf) باشد. اگر لازم است استقامت شابلون بسیار زیاد باشد، باید از ورق های فلزی یا ورق های پلکسی گلاس استفاده نمود.

دستگاه برش لیزر هر کدام از این متریال را با تنظیمات متناسب آن برش می زند.

برش شابلون پلکسی گلاس با دست و لیزر

در این مقاله سعی کردیم آموزش ساخت شابلون با طلق پلکسی گلاس را با برش لیزر و دستی به شما آموزش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *