تابلو پلکسی گلاس نوری

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

همان طور که می دانید ورق های پلکسی کاربردهایی فراتر از تصور دارند. این شیت های اکریلیک که محبوییت زیادی در بین تولیدکنندگان صنعتی دارند دارای خواص مکانیکی خاص و در مواردی جالب توجه هستند. هنوز هم وجود دارند طراحان و ایده پردازانی که با استفاده هوشمندانه از این متریال محصولاتی خاص خلق می کنند. یکی از این محصولات که هم جنبه تبلیغاتی دارد و هم جنبه تزئینی، تابلو پلکسی نوری ست.تابلو پلکسی نوری نوعی سازه تبلیغاتی ست که متریال اصلی آن ورق پلکسی گلاس شفاف می باشد.

تابلو پلکسی گلاس نوری

اما اجزای دیگر این تابلو نیز با پلکسی گلاس ساخته می شوند. تابلوهای پلکسی نوری که در دسته تابلوهای جدید تبلیغاتی جای می گیرند جلوه خاصی دارند. این تابلو جلوه خیره کننده اش را که باعث جلب توجه افراد می شود را مرهون منبع نوری خودش می داند که توسط لامپ های اس ام دی تامین می شود.مدل های گوناگونی از تابلوهای پلکسی نوری طراحی و ساخته می شوند که گاها نام آن ها با یکدیگر فرق دارد اما سیستم ساخت و عملکرد آن ها کاملا مشابه هم می باشد.

به عنوان مثال تندیس های مختلفی با طرح های فانتزی و یا تزئینی ساخته می شوند که به آن ها بالبینگ نوری گفته می شود. این تندیس ها به عنوان چراغ خواب مورد استفاده قرار می گیرند.

تابلو پلکسی گلاس نوری

اگر به فکر تغییر و یا خلاقیت در تابلو پلکسی نوری و یا بالبینگ باشیم به جای طرح ها و نقوش تزئینی می توان چهره افراد و عکس های شخصی را روی این تابلوها حکاکی کرد. محصولی که از این طریق تولید می شود به نام تندیس جهره نوری شناخته می شود. 

با توضیحاتی که بطور اجمالی ارائه شد به سراغ آموزش ساخت تابلو پلکسی نوری می رویم. با یاد گرفتن شیوه ساخت تابلو پلکسی نوری می توان نمونه محصولات دیگری که در بالا معرفی شد را نیز تولید نمود.

به جهت اینکه این آموزش به صورت تفصیلی و کامل ارائه شود تصمیم گرفتیم آموزش ساخت تابلو پلکسی نوری را به دو بخش نحوه ساخت پایه و نخوه ساخت صفحه تابلو تقسیم بندی کنیم. که در ابتدا توضیحات مربوط به پایه را ارائه خواهیم کرد. 

پایه تابلو پلکسی نوری

در داخل پایه های تابلو پلکسی نوری لامپ های اس ام دی بلوکی تعبیه شده است. این لامپ ها وظیفه تامین نور تابلو را بر عهده دارد. برای این که نور این لامپ ها به طور متمرکز به سمت صفحه اصلی تابلو هدایت شود و نور به جهات دیگر پراکنده نشود، پایه های تابلو به گونه ای ساخته می شوند که یک شیار باریک به اندازه ضخامت صفحه تابلو بر روی آن تعبیه شود. همان طور که اشاره شد این پایه ها نیز از جنس پلکسی گلاس ساخته می شوند. برای اینکه بتوان بلوک های SMD داخل این پایه ها را روشن کرد می بایست یک فیش مادگی در یک سمت پایه قرار داد تا یک آداپتور ۱۲ ولت به آن متصل شود.از دیگر مواردی که باید به آن اشاره کرد این است که بهتر است این پایه ها با پلکسی مشکی ساخته شوند. استفاده از پلکسی گلاس مشکی علاوه بر اینکه باعث ایجاد جلوه لوکس و جذاب تری می شود، باعث جلوگیری از نشت نور و پراکندگی نوری نیز می گردد.در ادامه آموزش ساخت تابلو پلکسی نوری به توضیحات مربوط به صفحه اصلی تابلو می پردازیم:

تابلو پلکسی گلاس نوری

صفحه تابلو پلکسی نوری

قسمت اصلی تابلوهای نوری را صفحه پلکسی گلاس شفافی تشکیل می دهد که متون و آرم های دلخواه بر روی آن حکاکی می شوند. با تابیدن نور از یک سمت پلکسی، متون حکاکی شده باعث شکست نور می شوند و در نتیجه روشنایی دریافت شده از منبع نوری را از خود بازتاب می دهند. شدت بازتاب و یا به بیان ساده تر میزان روشنایی تابلو بستگی به شدت نور اس ام دی هایی دارد که در درون پایه تابلو قرار گرفته است. عملیات حکاکی روی این صفحات توسط دستگاه برش لیزری انجام می شود. طرح موردنظر پس از تایید نهایی بر روی یک قطعه پلکسی گلاس شفاف حکاکی می شود. تنظیمات حکاکی و شیوه حکاکی با توجه به نوع دستگاه و تنظیمات کارخانه ای دستگاه متفاوت است. اما آن چه در تمام روش های حکاکی و دستگاه های حکاکی مشترک است عمیق یا ضعیف بودن حکاکی بر روی پلکسی می باشد. توصیه می شود برای اینکه خروجی کار از کیفیت خوبی برخوردار باشد، حکاکی به صورت سطحی با عمق کم انجام شود؛ زیرا در این حالت از دریافت بیش از اندازه نور جلوکیری می شود و روشنایی لامپ های اس ام دی به قسمت های بالاتر نیز می رسد.نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که هرچه عرض تابلو پلکسی نوری بیشتر باشد، شدت نور پس از گذر از چند ردیف نوشته کمتر شده و در نتیجه قسمت های بالاتر بازتاب کمتری خواهند داشت. این افت شدت نور در تابلوهای نوری از اندازه ۴۰ سانتیمتر بیشتر به مرور بیشتر می شود. بنابراین عرض تابلو های نوری بهتر است از ۵۰ سانتیمتر بیشتر نباشد تا روشنایی تابلو به صورت یکدست و یکنواخت باشد. پس از این که پایه و صفحه اصلی تابلو آماده شد، صفحه پلکسی را درون شیار باریکی که بر روی پایه تعبیه شده قرار می دهند. این مرحله پایان ساخت تابلو پلکسی نوری ست. برای اینکه صفحه پلکسی در جای خود ثابت باشد و هنگام جابجایی از شیار پایه جدا نشود، آن را به وسیله چسب پلکسی گلاس (کلروفرم) به پایه می چسبانند.تابلو نوری آماده است و تنها کافیست آن را به وسیله یک آداپتور ۱۲ ولت به برق مستقیم شهری متصل نمائید تا از زیبایی آن لذت ببرید با آموزش ساخت تابلو پلکسی نوری سعی کردیم به اکثر سوالاتی که در مورد این تابلوهای تبلیغاتی جدید وجود دارد پاسخ دهیم.

تابلو پلکسی گلاس نوری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *