ورق های اکریلیک که امروزه با نام ورق های پلکسی می شناسیم و نامی آشنا برای ماست ساخته شده از پلی کربنات بوده که در واقع نوعی پلیمر می باشد ، این نوع پلاستیک که در ظاهر شباهت بسیار زیادی به شیشه دارد و از خصوصیات ظاهری آن می توان به شفافیت آن اشاره نمود از جهت مقاومت بسیار متفاوت از شیشه می باشد . پلکسی با قابلیت مقاومت در برابر ضربه موفق شده در بسیاری از صنایع جایگزین مناسبی برای شیشه های معمولی باشد و همین قابلیت طرفداران بسیاری را جذب این ورق های پرطرفدار نموده است . یکی از کاربردهای بی شمار ورق های پلکسی که محبوبیت بسیاری دارد استفاده از این ورق ها در ساخت جعبه های پلکسی می باشد که  در زمینه های متفاوت و منحصر به فردی کارایی دارد که با کاربردهای آن آشنا خواهیم شد . این جعبه ها شفاف و مقاوم بوده و در سایزها و ضخامت های گوناگون تولید می شود

ویژگی های جعبه پلکسی

انواع ورق های پلکسی برای ساخت جعبه

روش های برش ورق جهت ساخت جعبه پلکسی

درکارگاه فروشگاه آفرت لیزر ابتدای امر نوعی برچسب مقوایی در دو طرف ورق های پلکسی جهت محافظت از این ورق ها چسبانده شده که میتوان از این پوشش مقوایی برای تعیین قسمت های مورد نظر برای برش به وسیله خط کشی  بهره برد . ما برای برش ورق های پلکسی دو انتخاب پیش رو داریم . یکی از این روش ها استفاده از کاتر مخصوص جهت برش ورق ها می باشد ، اما روشی که برای برش ورق های پلکسی توصیه می شود استفاده از دستگاه برش CNC    می باشد که می توان از مزایای استفاده از این روش به برش های بسیار دقیق تر ، تمیزتر و با ظرافت بیشتر اشاره نمود زیرا عمل برش در این دستگاه ها به وسیله لیزر صورت می گیرد که این امر سبب بالا رفتن کیفیت کار می باشد .  مرحله اول جهت برش این ورق ها به وسیله دستگاه CNC   طراحی قسمت های جعبه مورد نظر می باشد ، طراحی قطعات را می توان با نرم افزاری مانند اتوکد انجام داد (البته نرم افزارهای دیگری جهت این کار در دسترس می باشد) ، بعد از برش قطعات جعبه مورد نظر به شکل و اندازه دلخواه به مرحله چسباندن این قطعات به یکدیگر می رسیم . برای چسباندن قطعات ورق های پلکسی از ماده ای به نام کلوروفرم استفاده می کنیم که از بهترین گزینه ها برای چسباندن سطوح پلکسی به شمار می رود . به این صورت که قسمت هایی که باید به یکدیگر چسبانده شوند را محکم در کنار هم قرار داده و ماده چسباننده کلوروفرم را به استفاده از یک قلم موی ظریف بین دو  سطح ورق پلکسی چکانده و تنها یک دقیقه منتظر می مانیم بعد از گذشت این مدت دوسطح کاملا به هم چسبیده می شوند .

جعبه پلکسی گلاس

از جمله روش های دیگر برای برش ورق های پلکسی برش به وسیله اره مویی دستی ، اره مویی برقی و اره آهن بر می باشد .

جعبه پلکسی گلاس

نحوه تمیز کردن جعبه های پلکسی

اگرچه ورق های پلکسی گزینه مناسبی برای ساخت جعبه هستند اما یکی از مواردی که در رابطه با ورق های پلکسی باید دقت شود نحوه تمیز کردن این ورق ها می باشد زیرا ورق های پلکسی که نوعی پلاستیک به شمار می روند در برابر ایجاد خش حساس هستند و موقع تمیز و پاک کردن آن ها ممکن است به راحتی خش بردارد . در انتخاب پاک کننده مناسب برای جعبه های پلکسی باید توجه شود زیرا امکان دارد با استفاده از یک پاک کننده نامناسب سبب خراب شدن سطح جعبه پلکسی شویم . اما با آموختن روش های درست و مناسب جهت پاک کردن سطوح پلکسی می توانیم علاوه بر تمیز کردن آن ها ، از آن محافظت کرده و به این سطوح آسیب نرسانیم .

اولین مرحله برای تمیز کردن جعبه های پلاکسی استفاده از سشوار به منظور از بین بردن لایه گرد و غبار نشسته بر روی این سطوح می باشد البته باید توجه داشته باشیم در زمان استفاده از سشوار به این منطور از خنک ترین درجه سشوار استفاده کنیم تا حرارت سشوار به سطح جعبه آسیبی وارد نکند ، به هیچ عنوان جهت از بین بردن گرد و غبار نشسته بر روی سطوح پلکسی زمانی که سطح جعبه خشک است از دستمال استفاده نکنید زیرا باعث خش انداختن بر روی جعبه خواهد شد .

بعد از این مرحله می توانید از ترکیب محلول آب و مایع ظرفشویی برای خیس کردن سطح جعبه پلکسی استفاده کنید به این صورت که مقدار یک قاشق کوچک از مایع ظرفشویی را درون یک لیتر آب مخلوط کرده و آن را روی سطح پلکسی اسپری کنید و یا اینکه می توانید مایع را بطور مستقیم روی سطح آن بریزید سپس با استفاده از دستمال های میکرو فایبر می توانید شروع به تمیز کردن سطوح خیس شده با محلول مورد نظر بکنید . هنگام تمیز کردن روی سطوح نباید فشار زیادی وارد کنید .

کاربردهای جعبه پلکسی

جعبه های پلکسی با مزایای بی شمار و خاص خود در حوزه وسیعی کاربردهای فراوانی دارد که با برخی از این کاربردهای بی شمار آشنا می شویم :

جعبه پلکسی گلاس
جعبه پلکسی گلاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.