مهمترین ویژگیهای ورق پلکسی گلاس با کیفیت که شاید نمی دانید!

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

بسیاری از افراد هنگام خرید ورق پلکسی گلاس به فاکتورهای مهمی توجه می کنند که شاید شما نمی دانید. این دسته از خریداران کیفیت پلکسی گلاس را از جنبه های مختلفی بررسی می کنند. آنها می دانند که دقیقا از چه نوع پلکسی باید استفاده کرد تا بهترین نتیجه را بدست بیاورند. در این مطلب شما را با فاکتورهای مهمی در انتخاب ورق های پلکسی گلاس آشنا می کنیم.

راهنمایی هایی که در این مقاله عنوان شده است به شما در انتخاب با کیفیت ترین پلکسی گلاس کمک می کند.

در پایان نیز با دو برند با کیفیت که بهترین ورق های پلکسی گلاس را تولید می کنند آشنا می شوید.

ضخامت یکسان در همه جای ورق

ورق های پلکسی گلاس به شیوه ریخته گری مسطح تولید می شوند این روش تولید یکی از بهترین روشهای تولید متریال های تخت به شمار می آید. از اینرو بسیاری از کارخانجات تولید ورقهای غیر فلز از این روش برای تولید استفاده می کنند. اما با این حال باید در مراحل تولید انواع ورق استانداردهای کنترل کیفی نیز رعابت شود تا فراورده ای یکدست با پارامترهای یکنواخت به دست آید. فاکتورهای مهمی همچون ضخامت یکسان در همه جای ورق و همچنین درجه رنگی ثابت از جمله مهم ترین این پارامترها هستند. شیت هایی که برخی از تولیدکنندگان درجه ۲ و ۳ تولید می کنند ضخامت یکسانی ندارند. البته این اختلاف ضخامت حدود ۰٫۱ الی ۰٫۳ میلیمتر است اما با این حال در برخی از کارهای تولیدی این تلورانس ضخامت مشکل ساز می شود. بنابراین هنگام خرید ورق پلاکسی گلاس از یکسان بودن ضخامت در همه جای شیت اطمینان حاصل کنید.

تمام برندهای معروف و مورد اطمینان ورق هایی با ضخامت یکسان بدون تلورانس تولید می کنند.

خاصیت عبور نور

غیر از ورقهای تیره و مات که برای پوشاندن و جلوگیری از عبور نور ساخته شده اند، تمام ورقهای پلکسی گلاس نور را از خود عبور می دهند. اما صرف عبور نور از یک ورق نمی توان آن را ورق خوبی در نظر گرفت. در شرایط یکسان برای دو ورق پلکسی از دو برند مختلف، ورقی با کیفیت تر است که اولا وضوح رنگی خوبی از خود نشان دهد و ثانیا روشنایی بهتری داشته باشد. مثلا فرض کنید دو قطعه پلکسی گلاس سبز رنگ با کد رنگی مشابه در حالت عادی همرنگ هستند؛ اما وقتی نور از پشت به آنها تابیده می شود به مقدار جزئی با هم تفاوت رنگی پیدا می کنند.

البته اگر از نگاهی دیگر این مسئله را بررسی کنیم این اختلاف رنگی را نمی توان دلیل بر بهتر بودن و با کیفیت بودن یکی از آنها درنظر گرفت. اما درجه رنگی موردنظرمان می تواند دلیل انتخاب یکی از این دو ورق باشد.

حالت پذیری پلکسی گلاس

به طور معمول ورق های پلکسی گلاس انعطاف پذیری زیادی ندارند و اگر بیش از اندازه تحت فشار خمش قرار گیرند بسیار شکننده هستند. اما ورق پلکسی گلاس را به روش های مختلفی می توان خم کرد و در سازه های منحنی نیز استفاده کرد. خم شدگی پلکسی گلاس به وسیله حرارت مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود. یک روش که در ساخت حروف برجسته پلکسی گلاس مورد استفاده قرار می گیرد حرارت دادن مستقیم به پلکسی از طریق شعله مهار پذیر است. این کار با سرپیک هایی که مخصوص حروفسازی هستند انجام می شود.

استادان حروفسازی به خوبی می توانند نوارهای پلکسی گلاس را به مقدار لازم حرارت داده و حروف های برجسته مختلفی بسازند. به این کار اصطلاحا «لبه کردن» حروف می گویند.

روش دیگر استفاده از حرارت غیرمستقیم است. این روش نیز عموما برای حروف سازی موارد استفاده قرارگیرد. ابزار این کار اُتوی حروف سازی است. اگرچه استفاده از اتو به مراتب آسانتر از شعله به نظر می رسد، اما نیازمند مهارت و تجربه کافی برای حالت دهی پلکسی است.

بنابراین اگر بخواهیم فاکتور مهم دیگری را برای انتخاب بهترین ورق پلکسی مورد توجه قرار دهیم باید بگوئیم:

ورق پلکسی گلاسی بهتر و با کیفیت تر است که در برابر حرارت مستقیم و غیرمستقیم دچار تغییر رنگ نشود و پس از عملیات خم کاری خرد نشود. در برخی موارد ترک های ریزی که بر روی ورق پلکسی ایجاد می شود زمینه خُردشدگی آنرا فراهم می کند.

صاف بودن ، یکدست بودن و تمیز بودن ورق پلکسی

ورقهای پلکسی گلاس اغلب در مصارف تزئینی، دکوری و لوکس مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو نباید زدگی، ضایعه رنگی و یا لکه داشته باشند. در موارد خاص و در برندهای متفرقه گاها دیده می شود ورقها دارای ضایعاتی در سطح خود هستند. این ضایعات می توانند هنگام تولید ایجاد شوند. مثلا گردوخاک با مواد پلکسی گلاس مخلوط شود و پس از تولید به صورت ذرات غبار روی سطح پلکسی نمایان شوند.

البته جای هیچ نگرانی نیست؛ زیرا درصد بسیار جزئی از این ورق ها در بازار موجود و عرضه می شود و به دلیل ضایعاتی که بعضا در آنها دیده می شود مورد استقبال خریداران قرار نمی گیرند.

بنابراین فاکتور دیگری که تعیین کننده درجه کیفی پلکسی گلاس است، کیفیت و تمیزی تولید است.

امروزه تمام برندهای مطرح که در زمینه تولید پلکسی گلاس پیشروهستند مجهز به خطوط تولید ایزوله هستند تا تولیداتی یکدست و تمیز و با کیفیت به بازار عرضه شوند.

کیفیت ورق پلکسی با برند سازنده مرتبط است

در بازار ایران ورقهای پلکسی گلاس تایوانی بسیار محبوب هستند. این ورق ها تمام موارد و محاسنی که در بالا به آن ها اشاره شد را دارند. در مجموع می توان گفت ورق های تایوانی از لحاظ ظاهری همیشه یکسان و بدون تغییر بوده اند و در طول زمان دچار تغییر در ظاهر و رنگ نشده اند.

موارد زیر را می توان به عنوان محاسن ورق های پلکسی گلاس تایوانی بر شمرد:

  • ضخامت ورقهای پلکسی گلاس تایوانی همیشه ثابت و تلورانسی نزدیک به صفر دارند.
  • ورقهای تایوانی نور را به خوبی از خود عبور می دهند و درصد خورندگی نور کمتری نسبت به دیگر ورق ها دارند.
  • بهترین ورق پلکسی برای حروفسازی و خمکاری ، پلکسی گلاس تایوانی است.
  • شاید شما به راحتی نتوانید زدگی و یا ذرات گرد و غبار را روی سطح ورقهای تایوانی پیدا کنید.

اینها شاید نیمی از فاکتورهای کیفی ورقهای پلکسی گلاس تایوانی هستند که به آنها اشاره شد.

بارزترین شاخصه کیفی ورق های تایوانی، مناسب بودن برای برش لیزری است.

ورق های پلکسی گلاس تایوانی بهترین گزینه برای فروشگاه آفرت لیزر هستند این ورق ها هنگام برش، زدگی پیدا نمی کنند و لبه های برش دچار سوختگی نمی شود.

تکمیلی- بهترین برندهای حال حاضر پلکسی گلاس:

برای آنهایی که با برش لیزری سروکار دارند بسیاری از برندهای ورق پلکسی گلاس نام آشنا هستند. اما افرادی که تا حدودی حوزه خدمات برش لیزری را شناخته اند لازم است با برخی از برندهای معروف آشنا شوند.

در زیر نام چند برند معروف پلکسی گلاس را عنوان کرده ایم:

کمپانی یرلانگ و کمپانی چوچن دو برند پرآوازه در زمینه عرضه ورق های پلکسی گلاس هستند. این ورق ها کیفیت خوبی دارند و جزو پرمصرف ترین و پرطرفدارترین ورقهای بازارند. این ورق ها تمامی فاکتورهایی که در این مطلب به آن اشاره شد را دارند.

شما چه فاکتورهای دیگری را می شناسید که در خرید پلکسی تاثیر گذار است؟ در بخش نظرات آنها را معرفی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *