هر آنچه باید از شفافیت یک ورق پلکسی بدانید

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

شفافیت ورق پلکسی یکی از مزیت های بسیار خوب این محصول است. اگر نگاهی به محیط اطراف خود بیندازید، مطمئناً نمونه هایی از ورق‌های پلکسی را می توانید ببینید. این ورق‌ها روی پنجره، میزها، لوازم هنری، تابلوها، پارتیشن‌ها و حتی لوح‌های تقدیر دیده می‌شوند. تنوع رنگ و ضخامت یکی از دلایل گستردگی استفاده از ورق‌های پلکسی گلاس است. پلکسی گلاس شفاف نیز یکی از انواع محبوب این ورق هاست.

به طور کلی پلکسی گلاس شفاف حدود 5درصد شفافیت بیشتری از شیشه های معمولی داشته و در عین حال دارای ویژگی های جذابی است که باعث شده جایگزین مناسبی برای این شیشه ها باشد.

علاوه بر این، این ورق ها در برابر تابش نور آفتاب نیز مقاوم هستند و تغییر شکل و رنگ نمی دهند. شکل پذیری بالا، قابلیت برش خوردن و لیزرکاری نیز از دیگر مزایای ورق های پلکسی است. از آنجایی که پلکسی گلاس ها نور را از خودشان عبور می دهند، می‌توان گفت که جایگزینی مناسب برای شیشه هستند. ضخامت های مختلف نیز باعث می شود بنا به نیاز، بتوانید برای ایجاد امنیت بیشتر از ضخامت های بالاتر استفاده کنید. اما این ورق ها از نظر شفافیت چه انواعی دارند؟ اصلا شفافیت ورق پلکسی چگونه است؟ در ادامه به مسئله شفافیت در ورق های پلکسی می پردازیم.

هر آنچه باید از شفافیت یک ورق پلکسی بدانید

شفافیت ورق پلکسی

ورق پلکسی از ماده ای به نام آکریلیک ساخته می شود که یک ماده خاص و زیبا است. آکریلیک به عنوان ورق های شفاف و با ظاهر کریستالی شناخته می شوند. عبور نور از این ورق های جلوه ای زیبا دارد و همچنین با استفاده از ضخامت ها و رنگ های مختلف در این ورق ها بازی با نور را انجام داد. جذابیت زیبایی شناختی و همچنین خواص منحصر به فرد آکریلیک باعث می شود که استفاده از آن برای کاربردهای مختلف مناسب باشد. مقاومت در برابر اشعه ماورا بنفش، در دسترس بودن، استحکام و طول عمر بالا از مزایای این ورق ها هستند.

ورق پلکسی تکنولوژی ساده ای برای ساخت نیاز دارند و علاوه بر ان به سادگی خم شده، سوراخ می شوند، برش می خورند و به وسیله چسب به یکدیگر متصل می شوند. پیچیده نبودن تولید در ورق پلکسی باعث شده است تا جایگاه مناسبی را برای خود در تولیدات ایجاد نمایند و بتوانند به عنوان یک جایگزین مناسب برای موادی مانند شیشه مطرح کردند و به همین دلیل است که این روزها بسیاری به دنبال خرید ورق پلکسی هستند.

این ورق ها همچنین می توانند بعد از مصرق بازیافت شده و همان خواص عالی اولیه را نیز داشته باشند. بنابراین در صورتی که از دوستداران محیط زیست هستید می توانید به این ورق ها به عنوان یک ماده مناسب نگاه کنید. ورق های پلکسی دارای اندازه های مختلفی هستند. بسته به نوع تولید کننده، چندین استاندارد برای ابعاد این ورق ها وجود دارد.

به عنوان مثال این ورق ها در ابعاد 183 در 122 سانتی متر، 124 در 122 سانتی متر یا 305 در 205 متر ساخته می شوند. اما چیزی که واضح است این استه که میزان شفافیت ورق پلکسی در این محصولات به ابعاد ورق بستگی ندارد؛ بلکه تابعی از ضخامت و رنگ ورق پلکسی است. همچنین کیفیت ساخت ورق پلکسی نیز تاثیر مستقیمی بر میزان شفافیت آن می گذارد. بنابراین نمی توان در مورد هر ورق پلکسی بدون اطلاع از سازنده آن، ضخامت و رنگ آن نظر قطعی داد.

ضخامت استاندارد ورق پلکسی بین یک میلی متر تا 30 میلی متر است. این ورق ها در ضخامت های پایین بیشترین میزان شفافیت را دارند. هر چه ضخامت ورق بیشتر شود، میزان عبور نور از آن کمتر می شود و شفافیت ورق پلکسی نیز کم خواهد شد. علاوه بر این، ورق های پلکسی در رنگ های متنوع تولید می شوند.

رنگ های مانند قرمز، سبز، زرد، طلایی، خاکستری، آبی و صورتی. هرچه رنگ ورق روشن تر باشد، میزان عبور نور از آن نیز بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال رنگ های خاکستری شفافیت کمتری از خود نسبت به رنگ سفید نشان می دهند. پس می توان گفت شفافیت ورق پلکسی به رنگ آن بستگی دارد. به جز خواص فیزیکی مانند ضخامت، ورق پلکسی برای استفاده های مختلف، در چهار دسته کلی تولید می شوند: ورق پلکسی شفاف، مات، نیمه شفاف و آینه ای

ورق های پلکسی شفاف

همه ورق‌ پلکسی شفاف نیستند. برخی از ورق ها به شکل مات و برخی دیگر به شکل آینه ای ساخته می شوند. پلکسی گلاس مات انتخاب مناسبی برای پنجره ها نیستند و معمولاً از آنها برای ساخت لوح‌های تقدیر، کارهای دستی و تابلوهای هنری استفاده می شود. این ورق ها نور را از خود عبور نمی دهند. به دلیل مات بودن می توان از این ورق ها برای دیواره های کابین حمام و یا هر فضایی که تصمیم به محدود کردن نور و یا دید دارید نیز استفاده کرد. در صورتی که ورق پلکسی گلاس کاملاً کدر باشد، هیچ نوری از آن عبور نمیکند. در مقابل نوع مات پلکسی ترنسپرنت قرار دارد که در واع نوع شفاف رنگی محسوب می شود.

ورق‌های پلکسی نیمه شفاف

ورق‌ پلکسی گلاس نیمه شفاف به میزان اندکی نور را از خود عبور می‌دهند؛ بنابراین می توان سایه ای از اجسام را در پشت آنها مشاهده کرد. استفاده از ورق‌های پلکسی نیمه شفاف مانند شیشه های مات است. ممکن است در مواردی از این ورق‌ها برای پنجره یا حتی کابین دوش نیز استفاده شود. اما بیشترین موارد استفاده از این ورق‌ها در کارهای هنری و لوازم تزئینی منزل است.

ورق‌های پلکسی آینه‌ای

این ورق ها مانند آینه یک سمت شفاف و یک سمت مات دارند. سمت شفاف آنها مانند آینه نور را به طور کامل بازتاب می دهد و در آن می توانید تصاویر را ببینید. ورق های پلکسی گلاس آینه ای کاربردهای زیادی دارند. معمولاً از این ورق ها برای ساخت پنل های آیینه ای تزیینی در رستورانها، هتل ها یا منازل استفاده می شود.

شما به سادگی با استفاده از این پنل ها می توانید آینه های بزرگ و کوچک با شکل های مختلف در منزل خود داشته باشید بدون آنکه نگران شکستن یا ترک خوردن آنها باشید.

علاوه بر این ورق‌ پلکسی آینه ای بر خلاف آینه های معمولی قابلیت شکل پذیری و برش خوردن بالایی دارند. بنابراین می توانید آنها را در طرح ها و شکل های مختلف سفارش بدهید. لبه های این ورق‌ها برنده نیست و نیازی نیست نگران این مسئله خصوصا برای کودکان خود باشید. بنابراین در صورتی که بچه های بازیگوشی در خانه دارید می توانید آینه ها را با این نوع از پلکسی جایگیزین نمایید.

ورق‌های پلکسی آینه‌ای در دو نوع طلایی و نقره ای ساخته می شوند. اما شما به جز ساخت آینه های تزئینی می‌توانید از این ورق‌ها در ساخت جعبه های جواهرات، تابلوهای هنری و حتی پوشش روی میز استفاده کنید. این ورق‌ها قیمت پایین تری نسبت به آینه های شیشه ای دارند و البته دوام و طول عمر آنها نیز بالاتر است. جالب است بدانید که تمیز کردن ورق های پلکسی گلاس آینه‌ای بسیار ساده تر از آیینه های معمولی است. این ورق‌ها به سادگی لک نمیشوند و در صورت کثیف شدن نیز با آب یا پارچه مرطوب تمیز می شوند.

از آنجایی که ورق های پلکسی آینه ای وزن پایین دارند و قابلیت استفاده از چسب روی آنها وجود دارد، می توانید به سادگی با استفاده از چسب آنها را روی دیوار و حتی کاغذ دیواری ثابت کنید. وزن پایین ورق ها باعث می شود که به سادگی از روی دیوار کنده نشوند. توجه داشته باشید که به دلیل آنکه پشت این ورق‌ها جیوه اندود شده است، نمی توانید از آنها برای پنجره ها یا دیواره کابین حمام استفاده کنید. پس حتما قبل از انتخاب به شفافیت ورق پلکسی مورد نظر دقت کنید.

ورق‌های پلکسی آینه‌ای

کلام آخر

ورق پلکسی با شفافیت های مختلف در جای جای ساختمان کاربرد دارند و به دلیل مزیت های مختلفی که در مقایسه با اجسامی مانند شیشه و آیینه دارند توانسته اند به عنوان یک جایگزین مناسب مطرح شوند. قیمت ورق پلکسی این ورق ها قیمت های پایین تر همراه با دوام وماندگاری بالاتر را برای شما به ارمغان خواهند آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *