۳ راه حل کاربردی برای کندن برچسب پلکسی گلاس

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

کندن برچسب پلکسی گلاس یکی از عذاب آورترین کارهایی است که ممکن است تابحال انجام داده باشید! و شاید همین دلیل باعث شده که در جستجوی یافتن بهترین راه کندن روکش پلکسی، به اینجا رسیده اید و در حال خواندن این مطلب هستید. در این مطلب ۳ راه حل کاربردی برای کندن روکش سمج پلکسی گلاس به شما می گوئیم تا از شر این کار طاقت فرسا راحت شوید.

دلیل کنده نشدن روکش ورقهای پلکسی گلاس چیست؟

ما ورق پلکسی گلاس را در مطلبی با عنوان ورق پلکسی چیست به طور کامل معرفی و اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده ایم. ولی در این مطلب به طور تخصصی راهکارهای کندن روکش پلکسی را بررسی می کنیم ولی اولین کاری که قبل از پیدا کردن راهکار کندن برچسب پلکسی گلاس باید انجام دهیم، یافتن علت این اتفاق است. چرا برخی مواقع روکش ورقهای پلکسی به سختی کنده می شوند؟ آیا دلیل خاصی دارد؟ آیا کیفیت ورق در کنده شدن آسانتر روکش کاغذی آن موثر است؟

اولین دلیل سخت کنده شدن رویه کاغذی ورقهای پلکسی گلاس ، مقدار زمانی ست که از تاریخ تولید آن گذشته است. هرچه زمان بیشتری از تولید ورق پلکسی گلاس گذشته باشد، روکش کاغذی تازگی خود را از دست می دهد و خشک تر می شود. و شاید بتوان گفت روکش کاغذی فاسد می شود و به سختی کنده می شود.

روکش ورقهای تازه تولید براحتی و بدون هیچ زحمتی کنده می شوند. وقتی ورق پلکسی گلاس تازه باشد کندن برچسب پلکسی گلاس آسان است. شما می توانید روکش کاغذی را از یک گوشه جدا کنید و تا انتهای ورق آنرا لوله کنید؛ ولی اگر مدت زمان زیادی از تولید ورقهایی پلکسی گلاس گذشته باشد، پس از جدا کردن مقداری از روکش، باقی آن پاره میشود و هنگام کندن وکش، کاغذ تکه تکه می شود.

دومین علت کنده نشدن رویه کاغذی پلکسی گلاس ، نگهداری غیرصحیح آن در انبار است. ورقهای پلکسی گلاس بصورت پالت بسته بندی می شوند و ورقها روی همدیگر قرار می گیرند. اگر ورقهای پلکسی گلاس مدت زمان زیادی در انبار به همین شکل نگهداری شوند، بر اثر فشار وارده به سطح پلکسی، روکش پلکسی گلاس به سختی کنده خواهد شد.

به همین دلیل همیشه پیشنهاد می شود ورقهای پلکسی گلاس را بصورت ایستاده به همدیگر تکیه دهند تا از فشار بیش از حد به سطح ورق جلوگیری شود.

اغلب ورق های پلکسی گلاس در ایران ساخت کشور تایوان هستند. روکش ورق پلکسی تایوانی به راحتی کنده می شود ولی با اینحال ممکن است باز هم به این مشکل برخورد کنید. حالا که با علل اصلی کنده نشدن روکش ورقهای پلکسی گلاس آشنا شدید ۳ راهکار تضمینی برای کندن برچسب پلکسی گلاس به شما ارائه می کنیم:

اسپری فعال کننده ۱۲۳

از خواندن این عنوان تعجب نکنید! بله منظورمان همان اسپری هایی هستند که برای خشک شدن چسب ۱۲۳ استفاده می کنید.

بهترین راه برای کندن برچسب پلکسی گلاس فروشگاه آفرت لیزر

اگر برچسب ورق پلکسی گلاس به سختی کنده می شود، کافیست کمی از این اسپری را روی سطح ورق اسپری کنید و پس از گذشت ۳۰ ثانیه معجزه را ببینید. کاغذی که به صورت تکه تکه و هربار فقط چندسانتیمتر کنده میشد، حالا با کمترین زحمت و بصورت یک تکه جدا می شود.

اگر قصد کندن برچسب پلکسی گلاس های بزرگ را دارید شاید استفاده از اسپری ۱۲۳ چندان به صرفه بنظر نرسد که در ادامه در صورت امکان می توانید از روشهایی که در ادامه می گوئیم استفاده کنید:

گرمای شعله یا حرارت غیرمستقیم؟

گرم کردن سطح ورقهای پلکسی باعث نرم تر شدن روکش کاغذی ورقها می شود. گرما کاغذ رویی ورق ها را از حالت خشکی درمی‌آورد و باعث راحت تر کنده شدن آن می شود.

پس اگر بتوانید به هر روشی سطح ورق اکریلیک یا هممان پلکسی گلاس را گرم کنید، روکش کاغذی آن بهتر کنده خواهد شد. در روزهای گرم می توانید ورق پلکسی گلاس را در آفتاب قرار دهید و با گرم شدن سطح ورق، روکش راحت تر جدا خواهد شد.

ولی اگر در هوای سرد مشغول به کار هستید باید از وسایل گرما زا کمک بگیرید. سشوار بهترین وسیله ای است که میتواند کار شما را تسریع کند و آسیبی به ورق پلکسی گلاس نمی رساند. بدلیل اینکه سشوار گرمای غیرمستقیم تولید می کند و این گرما از طریق دمنده به ورق پلکسی گلاس منتقل می شود، استفاده از سشوار نمی تواند اثر مخربی بر روی ورق پلکسی گلاس داشته باشد.

از جمله وسایل گرمایشی دیگری که میتوانید برای گرم کردن سطح ورق و کندن برچسب پلکسی گلاس استفاده کنید، شعله سرپیک است؛ شدت شعله خروجی سرپیک های جوشکاری اغلب با دو شیر اطمینان قابل تنظیم هستند؛ که یکی از این شیرهای تنظیم مخصوص خروج گاز و شیر دیگر مخصوص خروج اکسیژن است.

اگر شیر اکسیژن را به مقدار بسیار کمی باز کنید و شیر گاز روی سرپیک را نیز به اندازه مورد نیاز باز کنید، شعله نسبتا ملایمی بوسیله سرپیک در اختیار شما قرار می گیرد. این شعله را بدلیل اینکه حرارت مستقیم محسوب می شود، نباید بیش از اندازه به سطح ورق پلکسی گلاس نزدیک کنید؛ زیرا باعث گرم شدن بیش از حد ورق پلکسی می شود و ممکن است ورق پلکسی گلاس به دلیل حرارت زیاد ابتدا نرم و سپس ذوب شود.

اگر مقدار شعله سرپیک کم باشد باید آنرا از فاصله ۴۰ الی ۵۰ سانتی متری ورق نگهدارید. این فاصله با توجه به تشخیص خود شما و مقدار شدت حرارت شعله سرپیک می تواند تغییر کند.

در مجموع یکی از بهترین راه حل های کاربردی برای کندن برچسب پلکسی گلاس ، استفاده از حرارت مستقیم و یا غیر مستقیم است. به نحوی که شدت گرما باعث ذوب شدن ورق پلکسی گلاس نشود.

محلولهای جادویی برای کندن برچسب پلکسی گلاس

در اکثر مواقع شما اسپری فعال کننده ۱۲۳ در اختیار ندارید و دسترسی به وسایل گرما زا نیز برای شما امکان پذیر نیست. بنابراین برای کندن برچسب پلکسی گلاس باید از راهکارهای دیگری استفاده کنید.

همان طور که ابتدای مقاله اشاره کردیم یکی از علل اصلی کنده نشدن روکش کاغذی ورقهای پلکسی گلاس خشک شدن و یا فاسد شدن محافظ ورق پلکسی بر اثر گذشت زمان است. بنابراین می توانیم از محلول هایی خاص برای رفع خشکی پوسته پلکسی گلاس استفاده کنیم تا به راحت تر کنده شدن آن کمک کرده باشیم.

برخی از محلولهای شیمیایی هستند که صدمه ای به ورق پلکسی گلاس نمی زنند ولی باعث نرم شدن و تازه تر شدن برچسب کاغذی پلکسی گلاس می شوند. بنابراین می توانیم برای کندن برچسب پلکسی گلاس  از آنها استفاده کرد. دسترسی به این محلولها آسان است و در اکثر فروشگاه های رنگ و ابزار موجود هستند:

تینر روغنی (نفت)

تینرهای روغنی، رنگی شفاف و مایل به زرد دارند. اگر مقداری تینر روغنی را کف دست خود بریزید خواهید دید که چربی اشباع شده ای دارد و حتی با مواد شوینده قوی نیز ممکن است اثر چربی از بین نرود.

همین خاصیت تینر روغنی به نرم شدن روکش کاغذی پلکسی گلاس کمک زیادی می کند. یکی از مشکلات استفاده از تینرهای روغنی بوی تند آنهاست که کاملا شبیه نفت است. تینرهای روغنی را می توانید در حجم های ۱ لیتری و ۴ لیتری از رنگ فروشی ها و ابزارفروشی ها خریداری کنید.

تینر روغنی به کنده شدن ورق پلکسی گلاس کمک می کند

یک دستمال تمیز را باید به تینر روغنی آغشته کنید و روی سطح ورق پلکسی بکشید به طوری که اثر تینر روغنی روی ورق پلکسی مشاهده شود و تمام آنرا پوشش دهد. در برخی مواقع که رویه پلکسی به سختی جدا میشود، این کار را چندین بار تکرار کنید. یا اینکه مقدار بیشتری نفت را روی پلکسی بریزید. آغشته کردن بیشتر سطح پلکسی، به راحت تر کنده شدن رویه کمک زیادی میکند.

البته اگر اجازه دهید مدت زمان بیشتری نفت روی پلکسی بماند، تاثیر آن بیشتر خواهد شد. مشکل دیگری که نفت ایجاد میکند، چربی نسبتا زیاد آن است. هنگام کندن برچسب پلکسی گلاس تا حد امکان سعی کنید چربی نفت به سطح پلکسی انتقال پیدا نکند. و اگر این اتفاق افتاد فقط بوسیله یک دستمال نرم پنبه ای، با کشیدن دستمال به یک طرف لکه چربی را پاک کنید.

متانول در کندن برچسب پلکسی گلاس

متانول که با نام الکل چوب نیز شناخته می شود یکی از گونه های الکل های ساده است که هم بعنوان سوخت و بعنوان حلال قابل استفاده است. اگر سطح ورق پلکسی را بوسیله دستمال به متانول آغشته کنیم می تواند به راحت تر کنده شدن برچسب پلکسی گلاس کمک کند.

از متانول برای کندن برچسب پلکسی گلاس استقاده می شود فروشگاه آفرت لیزر

زمانی از متانول استفاده می شود که دسترسی به تینر روغنی نداشته باشید. متانول نسبت به تینر روغنی اندکی ضعیف تر است؛ بنابراین به نسبت تینر روغنی باید مقدار بیشتری از آنرا روی ورق پلکسی گلاس بریزید.

دقیقا به همان روشی که از تینر روغنی استفاده میشود، متانول را روی سطح پلکسی بریزید و با دستمال تمام سطح ورق را آغشته به متانول کنید؛ اگر قبل از خشک شدن متانول اقدام به کندن روکش پلکسی گلاس کنید این روکش بهتر جدا می شود.

گاهی اوقات کندن برچسب پلکسی گلاس آنقدر شما را به دردسر خواهد انداخت که چندین ساعت زمان خود را در یک پروژه از دست خواهید داد. استفاده از روشهایی که در این مطلب خواندید شما را از دردسر این مشکل نجات خواهد داد.

فروشگاه آفرت لیزر مرجع ورق پلکسی گلاس ایران و ارائه دهنده خدمات برش لیزری در تهران است. شما درسایت فروشگاه آفرت لیزر می توانید انواع ورق پلکسی گلاس و محصولات مرتبط را انتخاب و خریدتان را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *