۳ کاربرد پلکسی گلاس در ساختمان‌های مسکونی

استعلام قیمت های روز از آفرت لیزر

به تازگی همه جا صحبت از متریال جدیدی ست که جایگزین شیشه و یا مواد دیگر در ساختمان شده است؛ این متریال محبوب ، ورق های اکریلیک یا همان ورق‌های پلکسی گلاس هستند. یک ورق پلاستیک پرکاربرد؛ که در این مطلب ۳ کاربرد پلکسی گلاس در ساختمان‌های مسکونی و اداری به معرفی می‌کنیم.

سال‌ها پیش استفاده از شیشه در ساختمان ها بسیار معمول بود؛ ولی به جهت ایمنی بسیار پایین و آسیب‌هایی که به واسطه خورد شدن شیشه به وجود می‌آمد مهندسین ساختمان نوعی ورق با ویژگی‌هایی کاملا شبیه شیشه را در ساختمان‌ها به کار گرفتند. آن ورق چیزی نبود جز: ورق پلکسی گلاس

در بخش ابتدایی این مطلب با ورق پلکسی گلاس آشنا می‌شوید و در ادامه ۳ کاربرد پلکسی گلاس در ساختمان‌های مسکونی و اداری را به شما توضیح می‌دهیم.

تصویر اصلی کاربرد پلکسی گلاس

پلکسی گلاس چیست ؟

واژه پلکسی گلاس (Plexi Glass) یک نام تجاری است که به ورق‌های اکریلیک اختصاص داده‌اند. شاید از خودتان بپرسید: ورق اکریلیک چیست ؟

ورق‌های اکریلیک نوعی پلاستیک فشرده هستند که دو ویژگی اصلی آن‌ها شفافیت بالا و انعطاف پذیری است. ورق‌های پلکسی گلاس در برابر ضربه مقاومت بیشتری نسبت به شیشه دارند. به همین دلیل اغلب افراد در مواردی که امکان داشته باشد از ورق پلکسی بجای شیشه استفاده می‌کنند.

ورق‌های پلکسی گلاس در ابعاد استاندارد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر تولید می‌شود و از ضخامت ۱میل الی ۵۰ میل قابل خرید هستند. کمتر متریالی پیدا می‌کنید که مثل پلکسی ، ضخامت‌های مختلفی داشته باشد.

ورق‌های پلکسی گلاس به‌وسیله ارّه‌های دیسکی بریده می‌شوند؛ ولی بهترین راه برش ورقهای پلکسی گلاس استفاده از فن آوری برش لیزری است. هنگامی که یک ورق پلکسی با لیزر بریده می‌شود، لبه های آن نمی‌سوزد و هیچ نوع دوده ای در لبه ها و یا زدگی و آب شدگی در لبه‌ها دیده نمی‌شود.

ورق‌های پلکسی گلاس به سختی می‌شکنند و در برابر فشار مقاومند و نیز این ورق‌ها در ۶۵ رنگ مختلف تولید می‌شوند؛

بنابراین ما با یک متریال انعطاف پذیر و ایمن روبرو هستیم که استفاده از آن بجای شیشه، مزایای زیادی برای ما دارد. همین ویژگی‌هاست که نظر مهندسین ، معماران و تکنسین‌های ساختمانی را به خود جلب کرده است.

با این توضیحات به بررسی ۳ کاربرد پلکسی گلاس در ساختمان‌ها می‌پردازیم:

۱- کاربرد پلکسی گلاس بجای شیشه در پنجره های ساختمان

نوع شفاف ورق پلکسی گلاس از لحاظ ظاهری شبیه شیشه است. اگر یک قطعه پلکسی شفاف و یک شیشه را کنار هم بگذارید شاید به سختی بتوانید تفاوت این دو را از هم تشخیص دهید.

تفاوت شیشه و پلکسی گلاس فروشگاه آفرت لیزر

تنها تفاوت شیشه و پلکسی شفاف، مقاومت بیشتر پلکسی نسبت به شیشه است. پس منطقی بنظر می‌رسد که بین دو متریال مشابه، متریالی که مقاومت یشتری دارد را انتخاب کنیم. پلکسی شفاف نیز جایگزین بسیار خوبی برای شیشه است.

معمولا پلکسی گلاس را نمی‌توان در پنجره‌های اصلی ساختمان جایگزین شیشه کرد؛ چرا که پنجره های دوجداره شیشه ای بسیار مناسب تر هستند. ولی به جای شیشه پنجره های داخلی می‌توان از پلکسی گلاس شفاف استفاده کرد.

۲- استفاده از پلکسی گلاس در نورگیر سقف

ورق‌های پلکسی گلاس بدلیل خاصیت عبور نور، در مصارفی همچون نورپردازی سقف نیز کاربرد دارند. بهترین نوع ورق‌های پلکسی برای استفاده در نورگیرهای سقف، ورق‌های پلکسی سفید شیری و یا سفید دوغی هستند.

این دو نوع ورق پلکسی گلاس نور را از خود عبور می‌دهند ولی طرف دیگر آن‌ها دیده نمی‌شود. به همین جهت گزینه مناسبی برای استفاده در نورگیرهای سقفی هستند.

بهترین ابعاد پلکسی برای استفاده در سقف

همان‌گونه که گفته شد ورق‌های پلکسی گلاس در ابعاد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر تولید می‌شوند؛ بنابراین فضایی که قصد استفاده از پلکسی گلاس را داریم نباید بزرگتر از این ابعاد باشد؛ البته در اکثر مواقع پلکسی گلاس در قطعات کوچکتر و بر اساس تقسیم بندی سقف مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بهترین پیشنهاد برای نورگیرهای سقفی پلکسی گلاس با ضخامت ۲٫۸ میلیمتر است. البته در برخی موارد ممکن است از ضخامت ۴ میل نیز استفاده شود.

اگر می‌خواهید از پلکسی گلاس برای نورگیرهای سقفی استفاده کنید، مجبور خواهید شد آن‌ها را به ابعاد دلخواه برش بزنید. با اینکه برش لیزری بهترین روش برش ورق‌های پلکسی گلاس است، ولی همیشه برش لیزری در دسترس نیست و در جایی که باید ورق‌ها سایز شوند و در سقف جایگذاری شوند امکان استفاده از لیزر وجود ندارد.

این یعنی شما نمی‌توانید از برش لیزری در محل نصب ورق‌های پلکسی استفاده کنید. بنابراین باید از روش‌های دیگری برای برش ورق استفاده کنید. بهترین راهکار برای برش ورق‌های پلکسی گلاس در محیط کارگاهی استفاده از ارّه های دیسکی است.

البته در نبود ارّه های دیسکی، از تیغ کاتر پلکسی بر نیز می‌توانید استفاده کنید. فقط کافیست چند بار کاتر را روی سطح پلکسی گلاس بکشید تا یک شیار باریک روی سطح ورق ایجاد شود و سپس با فشار دست می‌توانید پلکسی را به دو قسمت تقسیم کنید.

کاتر پلکسی بهترین گزینه برای برش پلکسی است

مزیت دیگری که استفاده از ورق‌های پلکسی در نورگیرهای سقفی دارد این است که ورق پلکسی گلاس بر اثر گرمای حاصله از لامپ دچار تغییر حالت نمی‌شود. چرا که بسیاری از ورق‌هایی که برای نورگیرهای سقفی استفاده می‌شوند پس از مدتی بر اثر گرمای چراغ‌های داخلی دچار تغییر حالت می‌شوند.

۳- کاربردهای پلکسی آینه ای در فضاهای داخلی و آسانسور

ورق‌های پلکسی گلاس آینه ای دقیقا شبیه آینه‌هایی هستند که در منازل از آن‌ها استفاده می‌کنیم؛ با این تفاوت که در تولید آن‌ها به حای شیشه از پلکسی گلاس شفاف استفاده شده است. شیوه تولید آن‌ها نیز به این شکل است که یک لایه جیوه پشت آن‌ها زده می‌شود و سطح رویی آنها تصاویر را انعکاس می‌دهد؛ درست شبیه به آینه‌های معمولی!

حالا این سوال پیش می آید: اگر پلکسی‌های آینه‌ ای دقیقا شبیه آینه‌های معمولی هستند، پس چه لزومی دارد که از آن‌ها استفاده کنیم؟

یک عامل مهم وجود دارد که استفاده از آینه های پلکسی گلاس را توجیه می‌کند و آن چیزی نیست جز: ایمنی

بدلیل جایگزینی پلکسی شفاف با شیشه، در ساخت آینه‌های شیشه ای، می‌توان گفت که آینه‌های پلکسی ضریب ایمنی بیشتری دارند؛ و همین علت یکی از دلایل کاربرد پلکسی گلاس آینه ای در ساختمان‌ها شده است.

مهم‌ترین کاربرد پلکسی گلاس آینه‌های در ساختمان‌ها، جایگزینی آن‌ها با آینه‌های شیشه ای ست. در برخی از فضاهای داخلی ساختمان از آینه‌های شیشه‌ای استفاده می‌شود که می‌توان آن‌ها را با آینه های پلکسی جایگزین کرد؛ مثل آینه‌های داخل آسانسور و یا حتی آینه های تزئینی کار شده در فضاهای داخلی

در بسیاری از موارد نیز از آینه‌های پلکسی می‌توان در داخل واحدهای مسکونی نیز استفاده کرد که اغلب کاربری تزئینی و دکوراتیو دارند.

برش‌های لوزی شکل آینه‌های پلکسی برای آینه کاری‌های دکوراتیو بسیار مرسوم شده است ؛ و این نوع طرح دکوراتیو آینه‌کاری همیشه جلوه ای به روز داشته و به عبارتی می‌توان گفت تا سال‌ها می‌توان بعنوان طرحی دکوراتیو و مدرن از آن استفاده کرد.

سومین کاربرد پلکسی گلاس آینه کاری های داحلی است

این ۳ کاربرد پلکسی گلاس‌ ها در ساختمان بود که در این مطلب به شما معرفی کردیم. البته از ورق‌های پلکسی گلاس در مصارف دیگر ساختمانی نیز استفاده می‌شود که در مطالب بعدی به طور کامل به آن‌ها می‌پردازیم.

لطفا به این سوال پاسخ دهید:

آیا همین حالا در ساختمان شما از ورق‌های پلکسی گلاس استفاده شده است؟ آیا تا بحال تجربه خرید پلکسی گلاس داشته‌اید؟ نظرتان برای مخاطبان دیگر اهمیت زیادی دارد؛ همین پایین، در بخش دیدگاه‌ها بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *